3 numaralı Mühimme Defteri' nin tasnif ve analizi
Classification and analysis of Muhimme Record No.3
  1. Tez No: 144080
  2. Yazar: ÖZLEM TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
IV ÖZET Fatih Sultan Mehmet Dönemi'nde Osmanlı Devlet Teşkilâtında başlayan gelişmeye paralel olarak şekillenen devlet teşkilâtında ülke meselelerine ilişkin tutulan ahkam defterlerinin devamı niteliğinde olan Mühimme kayıtlarına, Kanuni Sultan Süleyman Dönemi 'ndcıı itibaren rastlanmaya başlanmıştır. 3 Numaralı Mühimme Defteri de Kanuni Sultan Süleyman Dönemi'nde (1558-1560) tutulmuş olup ülke yönetimiyle ilgili önemli kaynaklardan birisidir. Bu çalışma, 1558-1560 yılları arasında tutulan ve içerisinde 1665 hükmün bulunduğu defterdeki kayıtların konularına göre tasnif edilerek incelenmesi neticesinde ortaya çıkmıştır. Ayrıca hükümlerin gönderildiği makamların da istatistiği yapılarak merkezin karşılaştığı sorunlar yada aldığı kararlar konusunda en çok hangi makamları muhattap aldığı tespit edilmiştir. Mühimme kayıtlarından, Osmanlı împaratorluğu'nun gündemindeki sorunların ilk sırasında, yöneten ve yönetilen kesimlerde yaşanan yozlaşma ve huzursuzluğa karşı verilen mücadelelerin yer aldığı görülmüştür. Bu mücadelelerin ardından, imparatorluğun çeşitli bölgelerinde değişik oranlarda yaşanan eşkıyalık faaliyetlerinin de yine devletin öncelikli gündem konusu olduğunu görmekteyiz. Söz konusu mücadeleleri ise mali meseleler, bürokratik işlemler ve nihâyetinde uluslararası ilişkiler takip etmiştir. Bu sahada ise Avusturya ve Rusya'nın başı çeken devletler olduğu dikkatleri çekmektedir. Tüm bunlara karşın, imar faaliyetleri, vakıf yapıları yahut Osmanlı toplumunun barındırdığı farklı dini ve etnik yapıya sahip insanların birbirlerine bakışı yada devletin, söz konusu zümrelere bakışını yansıtan meseleler yukarıda bahsi geçen konu başlıklarının gerisinde kalmışlardır. Neticede, Osmanlı împaratorluğu'nun en parlak dönemi olarak görüle gelen Kanuni Sultan Süleyman Dönemi, Osmanlı împaratorluğu'nun zirvesinde olmasına rağmen içten içe sıkıntıların büyüdüğü bir dönem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Muhimme Records, that follow Ahkam records, kept on the matters of the country, those were formed parallel to development in the Ottoman State Organization that started in the reign of Fatih Sultan Mehmet, are first seen during the reign of Süleyman the Magnificent. Muhimme Record No.3 covers the period between 1558 - 1560 and is among the important resources about the management of the country. This work is the result of study on records kept between 1558 - 1560, which includes 1665 verdicts. A classification of the verdicts according to their subjects is done and besides this a statistical analysis of the authorities to whom these verdicts were sent is also done in order to assess the problems faced by the central authority and which authorities were informed about the decisions. Consequently, we can say that, in the first line of the problems of the Ottoman Empire, stood the fight against corruption and restlessness among the governing and governed societies. Matter of the mobs operative in several regions of the country was another priority subject of the Empire following the aforementioned fight. Financial matters, bureaucracy and international affairs were other important matters. In this field Austria and Russia are seen as the outstanding countries. After all these, construction efforts, foundations, matters between the various different religious and ethnic groups in the Empire or the attitude of the State towards these different groups were far behind the aforementioned subjects. As a result, the reign of Süleyman the Magnificent, which was regarded as the most brilliant age of the Ottoman Empire, stands in front of us as a period, when the problems started to grow silently in spite of the Empire being at the top.