Algılanan risk ile bilgi arayışı arasındaki ilişki: Uçak bileti satın alan tüketicilere yönelik bir uygulama
The Relationship between perceived risk and information search: An Empirical research on consumers purchasing airline ticket
- Tez No: 144081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ŞENTÜRK ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
11 ÖZET Tüketiciler satmalma süreci içinde verdikleri kararlar sonucunda çeşitli zarara uğrayabileceklerini düşünmekte ve buna bağlı olarak çeşitli riskler algılamaktadırlar. Böylece, algılanan risk tüketicilerin satınalma öncesinde bilgi arama ihtiyacı hissetmelerine neden olmaktadır. Dolayısıyla, satmalma öncesinde kullanılan bilgi kaynakları önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı, havayolunu kullanan tüketicilerin hangi risk çeşitlerini algıladıkları ve algılama düzeyleri, risk algıladıklarında hangi bilgi kaynaklarına başvurdukları ve bu kaynaklan kullanım düzeyleri, algıladıkları risk çeşitleri ile kullandıkları bilgi kaynakları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla, havayolunu kullanan 220 tüketiciye anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler cronbach alpha analizi sonucunda güvenilir bulunmuştur. Verilerin analizi ile elde edilen sonuç ve bulgulara göre havayolunu kullanan tüketiciler fınansal risk, fiziksel risk, sosyal risk, psikolojik risk ve zaman riski çeşitlerini farklı düzeyde algılamaktadırlar. Tüketiciler, satınalma sürecinde birincil, ikincil, üçüncül, kişisel ve diğer bilgi kaynaklarına farklı düzeylerde başvurmaktadırlar. Havayolunu kullanan tüketicilerin kullandıkları bilgi kaynakları ve algıladıkları risk çeşitleri arasında ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Consumers think that they can be damaged in the result of their decisions and depend on this, some various risks are percieved by consumers in the process of purchase. So, percived risks cause people to search information before purchasing. Consequently, information resources become important which are used before purchasing. In this way, the aim of this study is to search comsumers' level of perception and which kind of risks do they take, when they take a risk which sort of information resources do they need and level of the usage of this resources, the relation between percieved risks and information resources which is used by consumers. For this purpose, a questionnaire was applied 220 people who are using airlines. Datums are foundes relient at the end of Cronbach Alpha analysis. The results from analiysis of datums and fidings is; consumers, who are using airlines, percieve financial risk, physical risk, social risk, physcological risk and time risk in different levels. Consumers, need firsly, secondary, thirdly, individual and other information resources in different levels in the process of purchasing. A relation is founded between the information resources and various kinds of risks which are percieved by airline consumers.