Demokrat Parti' de parti içi muhalefetin gelişimi ve sonuçları (1946-1960)
The rise of opposing groups with in the demokrat Party and its results
- Tez No: 144079
- Danışmanlar: DR. DERVİŞ KILINÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Türk Siyasî Tarihi'nde çok partili sistem ilk olarak İkinci Meşrutiyet döneminde başlamıştır. Cumhuriyet döneminde ise, tek partili otoriter bir rejim ön plâna çıkarılmış, çok partili düzen serbest olmakla birlikte, uygulamada yapılan denemeler çeşitli nedenlerle başarısızlığa uğramıştır. ikinci Dünya Savaşı sonunda, çok partili sisteme kalıcı olarak geçilmiş olup, bu dönemde kurulan en önemli parti Demokrat Parti'dir. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarına tepki olarak ortaya çıkan Demokrat Parti, farklı görüşe sahip kimselerin bir araya gelerek oluşturdukları geniş tabanlı bir ittifaka dayanmıştır. Bu ittifak daha sonraki yıllarda sürdürülememiş ve bu partiden; Müstakil Demokratlar Grubu, Millet Partisi, Öz Demokratlar Partisi, Türkiye Köylü Partisi ve Hürriyet Partisi olmak üzere beş yeni siyasî oluşum ortaya çıkmıştır. İncelememizde bu partilerin ortaya çıkış nedenleri, kuruluş ve gelişmeleri ile Türk Siyasî tarihine olan katkıları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Turkish multi-party system first started in the Second Constitutional period in 1908. In the Republican Period, the political system was based on an single-party authoritarian regime though the multi-party system was acknowledged by law. However, the multi-party experiences failed during the early Republican Period for various reasons. At the end of the Second World War, the Turkish political system became a multi-party regime with the establishment of the Democrat Party in 1946. The D. P. emerged out of a political reaction against the Republican People's Party power and depended on a wide alliance formed by the people of various viewpoints. This alliance, however, did not last long, and the new parties, namely the Group of Independent Democrats (M. D. G. ); The Real Democrats Party (Ö. D. P. ), the Turkish Peasants Party (T.K.P.), the Nation's Party (M.P.) and the Freedom Party (Hür. P. ) emerged out of the splits from the D. P. This thesis anaylzes the reasons for the emergence of these parties, their foundations, developments and their contributions to the Turkish political history.