Kurgulanmış nesne ve mekan ilişkisi
The Relation between object and assembled space
  1. Tez No: 144095
  2. Yazar: DİLEK KAYNAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SALİM AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yaşadığı çağın, dönemin ve toplumun bir aynası olan sanatçı, kimi zaman çevresinde bulunan nesnelerden yararlanarak yeni biçimler oluşturmaktadır. Natürmort resimler, zamanlarına uygun olarak değişen formlarıyla, dönemlerinin tarihsel ve sosyal karakteristiğini yansıtmışlardır. Natürmort resim, ilk örnekleri 14 ve 15. yüzyıllarda görülse de 18. yüzyıla kadar resimde konu olarak değerlendirilmemiştir. Natürmort, sanat tarihinin her döneminde değişen dünya görüşüne paralel değişim göstermiştir. 19. ve 20. yüzyıllarda nesnenin kullanımı ile natürmort, özgün bir deneme alanı olarak ortaya çıkmış ve plastik araştırmalar için bir araç olmaya başlamıştır. Simgesel, anlatımcı, hatta“fızikötesi”değerlere ulaşmıştır. Araştırmada, nesne ve mekânın kullanımında öncelikle yaşadığımız çağın ve toplumun kültürel yapısı göz önünde bulundurulmuştur. Resimlerin oluşturulmasında raporda yer alan sanatçıların eserlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada natürmort konusunun tarihi gelişimi ve resimde konu olarak kullanılmasının önemi üzerinde durulmuştur. Natürmortun etkisi ve ifade ediliş tarzındaki yenilikler çeşitli kompozisyonlarla yansıtılmıştır. Çalışmalarda, simgesel anlamlar yüklenen nesneler gerçek anlamlarından uzaklaştırılmıştır. Natürmortun bilinen konstrüksiyonlannın üstüne farklı kompozisyon ve teknik denemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a mirror to his age, era and society the artist sometimes creates new forms using the still objects around him. Still life paintings reflects the historical and social characteristics of their era by the changes in their forms in accordance to their time. Although the first examples of still life paintings have been seen in 14th and 15th centuries, still life hadn't been considered as a subject until 18th century. In the history of art still life paintings shown changes parallel to the changes in the public opinion. In 19th and 20th centuries, as the still objects come into use in pictures, still life emerged as an original field of practice and started to became as subject for plastic researchers. Symbolic, expressionist and even metaphysic values have been reached. In this study, the cultural structure of the age and society, we live in, is taken into consideration when using object and space, while composing the pictures the works of the artists mentioned in the report are benefited. In this study the historical progress of still life is given and the importance of the use of İt as a subject in pictures is stressed. The effect of still life and the renovations in the manners of expressing still life is reflected by various compositions. By attaching symbolic meanings to pictured objects, they are taken apart from their known meanings. Using different compositions and techniques a new style is attempted over the known constructions of still life,