Mimarlık paradigmasında fenomenolojinin 21. yüzyıl perspektifleri: Tasarım kuramı ve eğitiminde eleştirel bir yöntem önerisi
21st century perspectives of phenomenology in the paradigm of architecture: A critical method in design theory and education
  1. Tez No: 966654
  2. Yazar: SEZEN BAŞAK ÖZÜNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL REHA KAVAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
İnsanoğlunun ilk mekân tanımlama pratiklerinin deneyime, yaşamsallığa ve rastlantıya dayalı örneklerinden bugüne, mimarlığın tanımı, kavrayışı ve sınırları tarihsel paradigma değişimleri çerçevesinde dönüşmeye ve kendini güncellemeye devam etmektedir. Mimarlığın antik tanımında yer alan, Vitruvius'un üç temel ögesi (utilitas, firmitas, venustas / kullanışlılık, sağlamlık ve güzellik) ile ilişkili olarak okunduğunda ise mimarlık kavramına dair değişmeyen bazı köklerin var olduğu ve bu köklerin değişen paradigma doğrultusunda çağdaş bir yorumunun mimarlık ve felsefe disiplinlerinin arakesitinde yeniden ele alınabileceği görülmektedir. Tez kapsamında mimarlığın Vitruvian okuma ile ilişkili olarak ele alınan üç temel ögesinin kartezyen dünya görüşü sebebiyle ürettiği ikili karşıtlıkları (kullanışlılık, sağlamlık ve güzellik ögeleriyle ilişkili olarak sırası ile işlev-anlam, sanat-teknik ve özne-nesne) aşmaya çalışan bir yaklaşımın mimarlık felsefesinin ürettiği bütünsel, eleştirel, disiplinlerarası zemin çerçevesinde tartışılması hedeflenmektedir. Çağdaş fenomenoloji perspektifleri doğrultusunda teknoloji, algı, deneyim, yer ve mekan tartışmalarının yeniden örgütlendiği eleştirel ve disiplinlerarası mimarlık ortamında çalışmanın temel tartışmasını 21. yüzyılın teknolojik paradigması içerisinde özgün bir yer üretiminin ve deneyiminin nasıl gerçekleştirilebileceğinin potansiyellerin sorgulanması oluşturmaktadır. Bu potansiyeller Vitruvian üçlünün ikilikleri aşan çağdaş fenomenolojik bir yorumu aracılığıyla kurgulanan model üzerinden irdelenmiştir. Tez kapsamında geliştirilen üçlü etkileşim değerlendirme modeli ise fenomenolojik bir değerlendirme yönteminin nihai adımı olarak mimarlık eğitimi-felsefe ilişkisi çerçevesinde Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü üzerinden sürdürülen nitel araştırma desenli tekli durum çalışmasına uygulanmıştır. Mimarlık lisans eğitimi müfredatının incelendiği doküman analizleri, örneklemi oluşturan öğrenciler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerin içerik analizi ve durum çalışmasının uygulandığı dersin stüdyo çalışması çıktılarının ortaya koyulan üçlü etkileşim değerlendirme modeli üzerinden incelenmesiyle bulgular elde edilmiş ve birbirleriyle ilişkilendirilerek tartışılmıştır. Bu doğrultuda durum çalışmasının örneklemi özelinde mimarlık eğitimine dair müfredat temelinde öneriler geliştirilmiştir. Ek olarak önerilen fenomenolojik değerlendirme yönteminin mimarlık kuramı, pratiği ve eğitimi çerçevesinde mimarlık üretiminin tasarım, yapılaşma ve deneyim süreçlerinde kullanımına dair bütüncül çıkarımlarda bulunulmuştur. Elde edilen sonuçlarla mimarlık eğitimine felsefe disiplininin katkısının önemi vurgulanmış, aynı zamanda felsefi düşüncenin mevcut eğitim içeriğindeki sınırlılıkları tartışılmıştır. Modelin mimarlık eğitimine uygulanması ile mimarlık-felsefe disiplinleri arakesitinde öğrencilerin eleştirel ve bütünsel düşünme pratiklerini deneyimlemesinin sağlanabildiği görülmüştür. Ek olarak kuramsal çerçevede ve durum çalışması özelinde pratik alanda sürdürülen bu tartışma ile 21. yüzyılın eleştirel ve bütünsel paradigmasının, bir taraftan teknolojinin güncel potansiyellerine başvuran diğer taraftan da yere özgü bağlamı ve deneyimin fenomenolojik ilişkilerini bir arada barındıran bir mimarlık anlayışı için temel oluşturabileceği ortaya koyulmuştur. Bu bağlamda geliştirilen üçlü etkileşim değerlendirme modeli, mimarlık eğitimine mimarlık felsefesinin entegre edilmesine dair bir altlık olmanın yanı sıra mimarlık pratiği için de tasarım kuramının disiplinlerarası zemininde sürekli kendini güncelleyebilecek nitel bir fenomenolojik değerlendirme yöntemi önermektedir.
Özet (Çeviri)
From the earliest examples of humankind's space-defining practices, grounded in experience, vitality, and coincidence, to the present day, the definition, comprehension, and boundaries of architecture have continued to evolve and update themselves within the framework of historical paradigm shifts. When read in relation to Vitruvius's three fundamental elements (utilitas, firmitas, venustas / commodity, firmness, and delight) used for the ancient definition of architecture, it becomes apparent that there are certain unchanging roots of the concept of architecture, and that a contemporary interpretation of these roots in line with the changing paradigm can be reexamined at the intersection of the disciplines of architecture and philosophy. This thesis aims to discuss an approach that attempts to transcend the binary oppositions (function-meaning, art-technology, and subject-object, respectively, in relation to the elements of utilitas, firmitas, and venustas) generated by the Cartesian worldview of architecture within the framework of the holistic, critical, and interdisciplinary grounds generated by architectural philosophy. In a critical and interdisciplinary architectural environment where discussions of technology, perception, experience, place, and space are reorganized in line with contemporary phenomenological perspectives, the fundamental discussion of the study is the questioning of the potentials of how a unique place production and experience can be accomplished within the technological paradigm of the 21st century. These potentials are examined through the model constructed through a contemporary phenomenological interpretation of the Vitruvian triad that transcends dualities. As the final phase of the phenomenological evaluation method, the triadic interaction evaluation model, developed in this thesis by being specialized within the framework of the relation between architectural design and philosophy, is implemented to a qualitative research design case study conducted at Akdeniz University, Faculty of Architecture, Department of Architecture. The findings were obtained and discussed in relation to each other through document analyses examining the curriculum of undergraduate architecture education, content analysis of semi-structured interviews conducted with the students constituting the sample, and examination of the studio work outputs of the course in which the case study was applied through the triadic interaction evaluation model put forward. In this respect, suggestions were developed based on the curriculum for architectural education, specifically for the sample of the case study. Additionally holistic inferences were made regarding the use of the proposed phenomenological evaluation method in the design, construction and experiencing processes of architectural production within the framework of architectural theory, practice and education. With the results obtained, in addition to emphasizing the importance of the contribution of the discipline of philosophy to architectural education, the limitations in the current educational content were discussed. With the application of the model to architectural education, it has been seen that students can experience critical and holistic thinking practices at the interface of architecture-philosophy disciplines. Also, with this discussion in the theoretical framework and in the practical field in the case study, it has been revealed that the critical and holistic paradigm of the 21st century can constitute the basis for an understanding of architecture that, on the one hand, refers to the current potentials of technology and, on the other hand, incorporates the site-specific context and the phenomenological relations of experience. The triadic interaction evaluation model developed in this context not only provides a basis for integrating the philosophy of architecture into architectural education, but also proposes a qualitative phenomenological evaluation method for architectural practice that can constantly update itself on the interdisciplinary ground of design theory.