Savunma sanayii ar-ge harcamalarının özel sektör ar-ge harcamaları ve GSYİH üzerindeki etkisinin araştırılması
An Analysis of the effect of defense industry R&D expenditure on civil sector R&D expenditure and GDP
  1. Tez No: 144094
  2. Yazar: SELİN BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
11 ÖZET Günümüzde hızlı gelişen teknoloji ve bilgiye dayalı ürünler çağa damgasını vurmuş, yaşadığımız zaman dilimi“bilgi çağı”, bilgi çağma uygun ürünler üretebilen toplumlar da“bilgi toplumu”olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Bilgi toplumu olarak kabul edilmenin en önemli göstergelerinden biri ise söz konusu toplumların (ülkelerin) Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine verdiği önemdir. Bu kapsamda savunma sanayii Ar-Ge faaliyetleri taşıdığı stratejik önem ve bu konuda gerçekleştirilen harcamaların büyüklüğü sebebiyle genel ekonomi içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmada 1994-2000 yılları arası dönem için, (i) Türkiye'de gerçekleştirilen savunma sanayii Ar-Ge harcamalarının, özel sektör Ar-Ge harcamalarını olumlu yönde etkilediği ve (ii) Türkiye'de gerçekleştirilen savunma sanayii Ar-Ge harcamalarının GSYİH'yı olumlu yönde etkilediği hipotezleri regresyon analizi yöntemiyle test edilmiştir. Yapılan ampirik çalışma neticesinde (i) savunma sanayii Ar-Ge harcamalarının özel sektör Ar-Ge harcamalarını olumlu yönde etkilediği, (ii) savunma sanayii Ar-Ge harcamalarının GSYİH'yı olumlu yönde etkilediği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Today, the rapid advances in technology and the proliferation of information based products dominate the new age. This“information age”belongs to societies, which can produce products suitable for these times. In fact, one of the most important indicators of being an“information society”is the importance it gives to research & development (R&D). If we put defense industry R&D in this context, than it becomes apparent that it plays an important role in the general economy due to its strategic importance and large expenditure. In this study two hypotheses are tested for the period between 1994-2000: (i) defense industry R&D expenditure has a positive effect on civil sector R&D expenditure in Turkey, and (ii) defense industry R&D expenditure has a positive effect on the Gross Domestic Product of Turkey. This empirical study showed that defense industry R&D expenditure had a significant effect on both civil sector R&D expenditure and the Gross Domestic Product of Turkey.