Stratejik yönetim sürecinde örgüt çevre etkileşimi ve yönetim blişim sistemleri: TRT Yayın Arşivleri Dairesi Başkanlığı örneği
Organization environment interaction in strategic management process: TRT Broadcasting Archives Department case study
- Tez No: 144110
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ill ÖZET Stratejik Yönetim, örgüt ve çevre koşullarının detaylı incelenmesi, gelecek için hedeflerin ortaya konulması, hedeflere giden yolların planlanması ile planların uygulanması, denetimi ve değerlendirilmesi aşamalarını içerir. Artan rekabet ve sürekli değişen çevre koşullan, çevre incelemesi sonuçlarının, stratejik hedeflerin ve uygulama planlarının kısa sürede geçerliliğini yitirmesine neden olabilmektedir. Bu tez çalışmasında, Yönetim Bilişim Sistemleri, Stratejik Yönetim sürecinde örgüt çevre etkileşimi ve bu etkileşiminde Yönetim Bilişim Sistemlerinin rolü incelenmiştir. İç ve dış çevre etkileşiminde önemli etkenler ortaya konduktan sonra, Yönetim Bilişim Sistemlerinin örgüt süreçlerini hızlandırdığı ve sürekli değişen çevre koşullarına uygun olarak çevre incelemesi sonuçlarının, stratejik hedeflerin ve uygulama planlarının güncellenmesinin daha süratli yapılabilmesine olanak sağladığı saptanmıştır. TRT Yayın Arşivleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulmakta olan Sayısal Arşiv Sistemi örneğinde de, yapılan saptamaların doğruluğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Strategic Management involves the phases of the detailed investigation of the conditions of organization and environment, putting forth the targets for the future, the planning of the means for the targets and the application, control and evaluation of these plans. The increasing competition and continuously changing environmental conditions, can cause the lose of validity of the results of environmental investigation, strategic targets and application plans in a short period. In this thesis, Management Information Systems, organization - environment interaction and the role of Management Information Systems on organization - environment interaction has been studied. After the important factors in the internal and the external environmental interaction are brought up, it is determined that Management Information Systems accelerates organizational processes and make it possible to update the environmental investigation results, strategic targets and application plans more rapidly. In the case study of Digital Archives System, which is being established inside TRT Broadcast Archiving Department, the accuracy of these determinations has been investigated.