Davranışçı ve hümanist psikoloji kuramlarındaki kritik ilkelerin sosyal bilgilar öğretiminde kullanımı ile ilgili öğretmen görüşleri
The Teachers' opinions about th use of critical principles of behaviourist and humanist pyschology theories in social sciences education
- Tez No: 144109
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Siyasal Bilimler, Education and Training, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretimde Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu tezde Davranışçı ve Hümanist Psikoloji kuramlanndaki kritik ilkelerin Sosyal Bilgiler öğretiminde kullanımı ile ilgili öğretmen görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında aşağıdaki çalışmalar yapılmıştır: a. Anket ve odak grup görüşmesinden yararlanılarak Davranışçı ve Hümanist Psikoloji kuramlanndaki kritik ilkelerin Sosyal bilgiler öğretiminde kullanımı için gerekli olan hedef ve davranışlar, eğitim durumları ve sınama durumları ile ilgili öğretmen görüşleri alınmıştır. b. Yukarıda bahsedilen araçlarla elde edilen bilgiler ışığında, söz konusu kuramların eğitim alanında uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonrasında ulaşılan sonuçlar şunlardır: 1. Davranışçı ve Hümanist Psikoloji kuramlarının, kritik ilkelerinin Sosyal Bilgiler öğretiminde kullanımı ile ilgili öğretmen görüşleri“Kesinlikle Katılıyorum”ve“Katılıyorum”boyutlarında anlam bulmuştur. Bu bağlamda, öğretmenler tarafından hedef - davranışların, eğitim durumlarının ve sınama durumlannm sınıf ortamında kullanımının uygun görüldüğü saptanmıştır. 2. Öğretmenlere göre Davranışçı ve Hümanist Psikoloji kuramlarının, kritik ilkelerinin, sınıf ortamında kullanılmaya elverişli olduğu söylenebilir. Çalışmanm öneriler bölümünde sınıf ortamında kullanılabilecek hedef- davranışlarm, eğitim durumlarının ve sınama durumlanmn özellikleri belirtilmiştir. Hem öğretmenlerin, hem öğrencilerin kendilerini geliştirerek bir şeyler öğrenebilecekleri bir ortam yaratılması ve birey olabilen, topluma yararlı insanlardan örülü bir toplumun oluşması için bu iki kuramın ilkelerinin de işe koşulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, there has been the assessment of academic views about the critical principles in Behaviourist and Humanist pyschology theories in the use of Social Sciences context. a- The aims and behaivours required in order to use the critical principles in Social Sciences study context and the academics' views have been taken about the education levels and trail conditions by the help of survey and focus group interview b- In the light of acknowledgements that are gained through the tools mentioned above,there has been the consideration of the possibility of applications of those current theories The results after this convey are below; 1. The academic views about the ciritical principles in Behaviourist and Humanist pyschology theories in the use of Social Sciences have been resulted in“absolutely agree”and“disagree”dimension. In that sense there has been the approval from the academics in the usage of target- behaviours,educational situations and situations of assesment. 2. According to the academics it can be said that the behaviourist and humanist pyschology critical principles would be easily used in the classes. The features of target behaviours,education resumes and trial conditions are mentioned in the suggestion partin order to create a condition where either academics or students can improve themeselves,learn something and to compose a society entangled by persons that are useful in society,there has been the suggestion for application of these two theories.