İç göç modelleri ve Türkiye' de İller bazında göç üzerine ampirik bir deneme
The Models of internal migration and an empirical investigation on migration by provinces in Turkey
- Tez No: 144111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR HAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde iç göç hareketi özellikle bazı kentsel ve sanayi merkezlerine doğru yoğun olarak gerçekleşmekte ve nüfus kompozisyonu ve dağılımını önemli ölçüde etkilemektedir. Göç kararını etkileyen etkenler çeşitli ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Farklı sosyal ve ekonomik imkanlar sunan bölgelerin varlığı göç hareketine sebep olmaktadır. Göç sonucunda sadece nüfus büyüklüğü değil nüfusun sosyal ve ekonomik nitelikleri de doğrudan etkilenmektedir. Konuyu ekonomik anlamda ele alan çalışmalar göçü etkileyen ekonomik faktörler üzerinde durmaktadır, işsizlik oranı, ücret ve gelir düzeyleri verileri bu çalışmalarda kullanılan başlıca değişkenlerdir. Çevresel değişkenler ve kişisel faktörlerin yanı sıra hanehalkı düzeyinde göçü etkileyen faktörlerin analizine de giderek artan bir önem verilmektedir. Bu çalışmada öncelikle göç hareketinin oluşumu ile ilgili teorik modeller incelenmiştir, işgücü-akımı görüşü göç hareketinin oluşumunu iş bulma olasılığı ve gelirde beklenen artışlarla açıklarken bölgesel kolaylıklar görüşü yaşamsal ve çevresel kolaylıkların etkisini vurgulamaktadır. Beşeri sermaye görüşü, göçü maliyet ve kazançlara göre yapılan bir yatırım kararı olarak ele almakta iken hanehalkı üretim yaklaşımı, kişisel düzeyde göç kararını etkileyen diğer üç modelden farklı olarak göç hareketini hanehalkı düzeyinde incelemektedir. Bu çalışma Türkiye'de iller bazında göç olgusunu, bahsedilen dört farklı göç modeli çerçevesinde incelemeyi ve anlamlılıklarını test etmeyiamaçlamıştır. Bunun yanısıra çalışmada yaş grupları itibariyle il bazında göçün analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Especially in developing countries internal migration occurred intensely through some urban and industrialized centers and had an important affect on population composition and distribution. The factors influencing the decision to migrate are varied and complex. The existence of the regions that offers different social and economic opportunities is the cause of the migration process. Not only the population size but also the social and economic characteristics of the population is affected by migration. Economical studies deal with the economic factors which affect migration. Unemployment rate, wage and income levels are the main factors used in migration analyses. Also an increased importance is given to the household factors which affect migration besides environmental variables and individual factors. In this paper first of all the theoretical models of migration process is examined. While the labor-flow view explains migration process with the probability of finding a job and expected increase in income, regional amenities view emphasizes the effects of the environmental and living amenities. While the human capital view deal with migration as an investment decision made according to costs and returns, household production approach deals with the household migration decision which is different from the other three individual approaches. This study aims to analyze the migration in Turkey by provinces in the frame of indicated four different migration models and to test the significanceIV of them. Besides this, provincial migration by age groups is also analyzed in this study.