Türkiye' de gerçekleşmiş doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının eklektik paradigma çerçevesinde incelenmesi
A investment of the foreign direct investment occured in Turkey in the framework of the eclectic paradigm
  1. Tez No: 144116
  2. Yazar: CEMALETTİN AKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTIŞEN KAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı, doğrudan yabancı sermayenin bir ülkeye girişini sebepleri itibariyle açıklamaya çalışan Dunning'in eklektik paradigmasının Türkiye için geçerli olup olmadığını incelemeye çalışmaktır. Dunning'in eklektik paradigmasında yabancı sermaye'yi ülkeye çeken üç üstünlükten söz edilmektedir. Sahiplik, konumlama ve içselleştirme. Bu amaçla araştırmada; * Eklektik paradigmanın sahiplik, konumlama ve içselleştirme şeklinde ifade ettiği değişkenler, Türkiye'de gerçekleşmiş doğrudan yabancı yatırımları açıklamak için yeterli midir? * Eğer yeterli değilse yeni bir değişken veya bir değişkenler seti kurulmalı mıdır? " şeklindeki temel araştırma sorularına yanıt aranmaktadır. Ulaşılan sonuçlara göre, önerilen üstünlük kategorilerinden konumlama ve sahiplik üstünlükleri Türkiye'deki yabancı yatırımcılar tarafından desteklenmiştir. Bunun yanı sıra, Türkiye'ye özgü ve eklektik paradigmada bulunmayan bazı değişkenler de tespit edilmiştir. Bunlar, siyasi istikrarsızlık, makro iktisadi istikrarsızlık, kur rejimindeki istikrarsızlık, işgücü maliyetleri ve girdi maliyetlerindeki indirim beklentisi gelmektedir. Ancak, bu beş yeni değişken, yeni bir değişken grubu oluşturmakla birlikte, bu değişkenlerin tek bir isim altında tanımlanması oldukça güçtür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out if Dunnig eclectic paradigm, which tries to explain the reasons of bringing the foreign direct investment to a country, is valid in Türkiye. In Dunning's eclectic paradigm, three advantages are offered for bringing the foreign direct investment: ownership, location and internalization. This study tries to find answers to the following research questions: * Are the variables of eclectic paradigm, ownership, location and internalization, enough to explain the foreign direct investment in Türkiye ? * If not, will a new variable or a group of variables be suggested? According to the findings of the study, ownership and location advantages from suggested advantage categories are supported by the foreign investors in Türkiye. On the other hand, some variables which are specific to Türkiye but not found in the eclectic paradigm are also studies such as the political instability, the macro economical instability, instability in foreign exchange rate, the cost of labour, and the expectation of lowering in input costs. Although these five new variables create a new variable group, it is difficult to name them under one category.