Örgütsel bağlılık ve işgören performansı, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara, İstanbul ve İzmir İli şubelerine yönelik alan araştırması
Organizational commitment and employee performance. A survey towards Ankara, İstanbul ve İzmir branches of Türkiye Vakıflar Bankası
- Tez No: 144117
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Hizmet üreten işletmeler olan bankalar da, mal üreten işletmeler gibi müşteri istek ve ihtiyaçlarını tatmin etmek amacındadırlar. İşletmeler işgörenlerin istek, beklenti ve ihtiyaçlarını bilmek ve karşılamak durumundadır. Bunu yapabilirlerse işgörenlerin moral, motivasyon ve tatminleri üzerinde etkili olabileceklerdir. İşgörenler de motive edildikleri ve tatmin oldukları örgütsel koşullarda örgüte bağlılık duyacaklar ve bu doğrultuda performanslarını artırarak örgüt amaçları doğrultusunda çaba göstereceklerdir. Bunun için işletmelerin, varlıklarını korumaları ve sürdürmeleri için hayati öneme sahip işgörenlerin örgütsel bağlılıkları ve performanslarını artırması konusuna gereken önemi vermesi gerekir. Bu nedenle, bu tez çalışmasında Türkiye Vakıflar Bankası'nın Ankara, İstanbul ve İzmir'de bulunan şubelerinde çalışan işgörenlerin örgütsel bağlılıkları ile performansları arasında bir ilişkinin var olup olmadığı incelenmiştir. Öncelikle çalışmanın teorik alt yapısı konuyla ilgili literatürden ayrıntılı olarak yararlanılarak ortaya konulmuştur. Daha sonra da belirtilen işgörenlerin örgütsel bağlılıkları ile performansları arasında ilişkinin ampirik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 323 işgörenin (memur) öncelikle demografik bilgileri elde edilmiştir. Daha sonra örgütsel bağlılıkla ilgili literatürde yaygın olarak kullanılan Örgütsel Bağlılık Anketi kullanılmıştır. İşgörenlerin performansları ise performans kaynaklarından yararlanılarak elde edilen Performans Değerlendirme Anketi ile değerlendirilmiştir. Bu anket, işgörenlerin performanslarını değerlendirmek üzere müdürlere yaptırılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ise SPSS programından yararlanılmıştır. Kullanılan testlerin güvenilirlik ve geçerlilik boyutları için“Cronbach Alpha”tekniğine başvurulmuştur. İşgörenlerin cinsiyetleri ve medeni durumları ile örgütsel bağlılıkları ve performansları arasındaki ilişkiyi ölçmek üzere T-Testi yapılmıştır. Yine işgörenlerin yaşları, eğitim durumları, hizmet süreleri (kıdem), hizmet sınıfları ve çocukluklarını geçirdikleri yer ile örgütsel bağlılıkları ve performansları arasındaki ilişkiyi ölçmek için de ANOVA Testi uygulanmıştır. Ayrıca örgütsel bağlılık ile işgören performansı arasındaki ilişkiyi ölçmek için Pearson korelasyon tekniği uygulanmıştır. Pearson korelasyonu tekniğinin uygulanması sonucunda örgütsel bağlılık ile işgörenm performansı arasında 0.10 anlamlılık düzeyinde 0.145 korelasyon katsayısına ulaşılmıştır. Elde edilen katsayı, bu çalışma için örgütsel bağlılık ile işgören performansı arasında bir ilişkinin olduğunu, ancak bu ilişkinin yüksek olmadığını göstermektedir. Buna göre H1 hipotezi olan“örgütsel bağlılık ile işgören performansı arasında bir ilişki vardır”kabul edilmiştir. Yapılan T-Testi ve ANOVA Testi sonucunda ise; H2:“İşgörenlerin cinsiyetleri ile örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki vardır”rededilmiştir. H3:“işgörenlerin yaşları ile örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki vardır”rededilmiştir. H4:“İşgörenlerin medeni durumları ile örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki vardır”rededilmiştir. H5:“İşgörenlerin eğitim durumları ile örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki vardır”kabul edilmiştir. H6:“İşgörenlerin hizmet süreleri (kıdem) ile örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki vardır”rededilmiştir. H7:“İşgörenlerin hizmet sınıfları ile örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki vardır”kabul edilmiştir. H8:“İşgörenlerin çocukluklarını geçirdikleri yer ile örgütsel bağlılıkları arasında bir ilişki vardır”rededilmiştir. Tezin sonuç kısmında, elde edilen bulgulara yer verilerek, ayrıntılı açıklamalarda bulunulmuştur. Öneriler kısmında ise, örgütsel bağlılık ile işgören performansı arasındaki ilişkinin daha yüksek düzeyde çıkmamasına neden olan bazı unsurlar ele alınarak bunlarla ilgili değerlendirmelerde bulunulmuş ve çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT Banks that give service, likewise enterprises produce goods, aims to satisfy the demands and needs of the client. Enterprises should know and meet the demands, expectations and needs of the employee. If they achieve this, they will be decisive on the motivation, mood and satisfaction of their employees. And employees will develop a commitment within the frame work of organizational conditions in which they are motivated and satisfied and also by increasing their performance in this direction, they will make efforts in line with the objectives of the organization itself. Owing to this, enterprises should attribute the required importance to their employees on the subject of organizational commitment and of increasing the performance as their employees are crucial for their existance and maintenance. Because of this, in this thesis, it has been studied if there exists a relationship between organizational commitment and performance of the employees working in the Ankara, Istanbul and Izmir branches of Türkiye Vakiflar Bankasi. Firstly, the theoretical infrastructure of this study has been formed by making use of the related literature. In the second step, the relationship between organizational commitment and performance of the employees has been studied in an emprical manner. In accordance with this aim, the demographical information of 323 employees (civil servants) have been collected. And then Organizational Commitment Survey, used widely in literature related to the organizational commitment, has been applied. The performance of the employees has been evaluated by Performance Evaluation Survey acquired by performance resources. This survey has been applied by directors in order to assess the performance of the employees. In the analysis process of the acquired data, SPSS programme has been used.“Cronbach Alpha”technique has been utilized for the reliability and validity dimensions of the tests. T-test has been applied in order to measure the relationship between sex and marital status of the employees and their organizational commitment and performance. ANOVA Test has been applied in order to measure the relationship between age, educational status, length of service, service classesand the place where the employees were brought up. In addition to this, Pearson correlation technique has been applied in order to measure the organizational commitment and the employees' performance. As a result of the Pearson correlation technique, a correlation coefficient of 0.145 has been attained at the meaningfulness level of 0.10 between organizational commitment and the performance of the employee. The acquired coefficient demonstrates that there exists a relationship between organizational commitment and employees' performance for this study but that this relationship is not a high one. According to this, the H1 hypothesis“There is a relationship between organizational commitment and employees' performance”has been accepted. As a result of T-test and ANOVA Test: H2:“There is a relationship between sex and organizational commitment of the employees”has been rejected. H3:“ There is a relationship between age and organizational commitment of the employees”has been rejected. H4:“There is a relationship between marital status and organizational commitment of the employees”has been rejected. H5:“There is a relationship between educational status and organizational commitment of the employees”has been accepted. H6:“There is a relationship between length service and organizational commitment of the employees”has been rejected. H7:“There is a relationship between service classes and organizational commitment”has been accepted. H8:“There is a relationship between the place where the employees have been brought up and the organizational commitment”has been rejected. In the conclusion part of the thesis, there exist acquired findings as well as detailed explanations. In the recommendation part, various points that caused the relationship between organizational commitment and employee performance not to be at a higher level have been assessed and various recommendations have been developed.