Ege Bölgesi' nin doğa ve antik görüntülerinin resimsel çözümlenmesi
The Context of plastic interpretations of the Aegean regions natural and ancient landscapes
- Tez No: 144118
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN PEKMEZCİ, PROF.DR. HAYATİ MİSMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'nin doğa ve tarihi zenginlik bakımından ilginç özelliklere sahip olan Ege Bölgesi'nin doğa ve antik görüntülerinden yola çıkılmış ve bunların bir uyaran olarak resimsel anlatıma sağladığı olanaklar araştırılmıştır. Bu özelliklerin getirdiği çeşitli verilerin incelenmesi sonucunda ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik çalışmalarda, teorik araştırmalarla desteklenen düşünsel birikimle ve sanatsal çalışmalardaki plastik öğelerle bireysel bir anlatım dili oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Ege Bölgesi'nin doğal yapısı, oluşumu ve tarihsel zenginliği içinde yer alan uygarlıklar ve bu uygarlıkların günümüze kadar süregelen tarihi mirası incelenmiştir. Konu ile ilgili olarak tarihi süreçteki değişimler araştırılmıştır. Ege Bölgesi'nin tarihsel birikimi başlığı altında Ege Bölgesi'nin doğal oluşumu içinde yer alan ve doğa ile uyum sağlayarak özdeşleşen uygarlıklar ile önemli kentleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, sanatsal çalışmalarında doğa ve tarihsel öğelerden yola çıkan ve bunlan estetik bir anlayış içinde eserlerine taşıyan çeşitli sanatçıların eserlerinin incelenmesi ve analizi yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, konu kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların üzerinde açıklamalar yapılmıştır. Ege Bölgesi'nin doğa ve antik görüntüleri yerinde gözlemlenip, fotoğraf, dijital kamera, verilerinden ve desen, çizim gibi görsel dokümanlardan yararlanılmıştır. Bu ön birikimden yola çıkılarak resimsel kompozisyonlar hazırlanmış ve sanatsal çalışmalar gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Ege Bölgesi'nin doğa ve antik görüntülerinin resimsel çözümlenmeleri kapsamında aşama aşama gelişen çalışmalar, yağlıboya ve akrilik resim teknikleriyle sonuçlandırılmıştır. Kompozisyonların kuruluş çalışmalarında boya ile biçimleme alternatifleri araştırılmıştır. Bu aşamalarda esas kompozisyona uygun boyut saptamaları yapılmış, alman sonuçlara göre Ege Bölgesi'nin doğa ve antik görüntülerinden on yedi adet çalışma gerçekleştirilmiştir. Doğa-Tarih-Sanat ilişkilerinin ve içiçeliğin sanatsal coşkusu, duygusal etkisi ve estetik olanakları çalışmaların ana dinamiğini oluşturmuş ve seçilen tema kapsamında yapılan çalışmalar geleceğe yönelik çeşitli sanatsal deneyimler kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this work, the point of embarkation is nature and ancient landscapes of Turkey's Aegean region, which possesses fascinating features from the perspective of their natural and historical elements, and as an adaptation of these, is a study of the possibilities they provide through visual expression. In this work, which is a result of the various data provided by these features, one has endeavored to create an individualist vocabulary of expression using theoretical research and the plastic arts. In the first chapter of this work the civilizations which were found in the Aegean region's natural composition and phenomenon, as well as the historical legacy which they have left up to this present day have been investigated. Changes related to the subject which take place in the historical process have been probed. Under the rubric of the Aegean region's historical accumulation, this study looks closely at the formation of the region and its principal cities. In the second chapter of this work, the works of various artists who have begun with nature and historical elements in those artistic works, and the works of those artists who have carried an aesthetic expression of the same into their works are studied and analyzed. In the third chapter, assertions are made regarding the works accomplished on within the range of this topic. The Aegean region's nature and ancient landscapes are observed with the aide of film photography, digital photography, drawing, sketched documentation. Based on this accumulation of material, pictorial compositions have been prepared and artistic works have been attempted. These works, which are an incremental development in the context of plastic interpretations of the Aegean region's natural and ancient landscapes, have been accomplished through oil and acrylic paint techniques. In the foundational compositions alternative paint and forms have been studied. At these stages, appropriate dimensions were determined for the basic compositions, and according to these results seventeen works based on the natural and ancient Aegean landscapes have been created.Ill The delight created by the artistic relationship of nature, history and art, their emotional impact and their esthetic possibilities have created the chief dynamism, and within the context of the chosen theme have produced various artistic experiments with future potential.