Problematic English consonants and vowels for Turks in relation to ELT: Text development and problem solutions
İngiliz dilinin öğretiminde Türkler için sesletim sorunu çıkaran ünsüz ve ünlüler: Metin geliştirme ve sesletim sorunlarının çözümleri
- Tez No: 144135
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 962
Özet
ÖZET Bu çalışma, İngilizce öğrenen Türkler için sorun çıkaran İngiliz Dilindeki ünsüz ve ünlü sesbirimleri bulmayı, özel bir ünsüz ya da ünlü sesbirimin oluşturduğu zorluğun olası sebeplerinin dilbilimsel bir açıklamasını yapmayı ve Türkiye'deki dil öğretmenlerine İngilizce öğrenen Türklerin telaffuz sorunlarıyla parçalar arası düzeyde nasıl ilgilenecekleri konusunda bazı tavsiyelerde bulunmayı amaçlamaktadır.. Çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın temelini oluşturan konular, problem, amaçlar, kapsam, araştırma yöntemleri, hipotezler ve terimlerin tanımları detaylı olarak anlatılmaktadır.. İkinci bölümde, telaffuz öğretimi ile ilgili geçmişte yapılmış çalışmalar, telaffuz öğretim türleri, telaffuz öğrenimini etkileyen etkenler, telaffuz öğretimiyle ilgili yaklaşım, yöntem ve teknikler ve telaffuz sınanması konuları ele alınmaktadır.. Üçüncü bölümde, Kuzey Amerikan Ingilizcesinin Ses Dizgesi ele alınmaktadır.. Dördüncü bölümde, Türkler için sorun oluşturan İngilizce'deki ünsüz ve ünlülerin betimlemesi yapılmaktadır.. Beşinci bölümde, çeşitli teknikler, etkinlikler, egzersizler, alıştırmalar ve eğitsel olarak geliştirilmiş metinler yoluyla sorun çıkaran İngilizce'deki ünsüzlerin telaffuzunun Türk öğrencilere öğretimi ele alınmaktadır.. Altıncı bölümde, çeşitli teknikler, etkinlikler, egzersizler, alıştırmalar ve eğitsel olarak geliştirilmiş metinler yoluyla sorun çıkaran İngilizce'deki ünlülerin telaffuzunun Türk öğrencilere öğretimi ele alınmaktadır.. Yedinci bölümde, tezde ve veri çözümlemesinde kullanılan araştırma yöntemi sunulmakta, deneklerin seçimi ve niye ve nasıl seçildikleri tartışılmakta, bu çalışma için toplanan verinin çeşidi ve özelliği ve veri toplama aletinin seçimi betimlenmekte ve veri toplama ve çözümlemesinin nasıl yapıldığı detaylıca verilmektedir.. Sekizinci bölümde, bilgisayar destekli telaffuz öğretimi ele alınmakta, bilgisayar destekli telaffuz öğretimi alanında geçmişte yapılan çalışmalardan bahsedilmekte, bilgisayarın telaffuz öğretimindeki rolü açıklanmakta ve gerekIII piyasada gerekse internet'te şu an mevcut olan bazı bilgisayar destekli telaffuz öğretimi malzemeleri özetlenmektedir Sonuç bölümünde ise, belli başlı bulgular, sonuçlar, öğretmen adayları ve meslekteki ingiliz Dili öğretmenlerine bazı tavsiyeler ve geleceğe yönelik bazı araştırmalar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study aims at finding out which consonant and vowel phonemes in the English language cause difficulty for Turkish learners of English, giving a linguistic explanation of the possible reasons for the difficulty a particular consonant or vowel phoneme constitutes, and making some suggestions to the language teachers in Turkey as to how to deal with the pronunciation problems of Turkish learners of English at the segmental level.. The first chapter of the study details the background and the problem, and states the aims and scope, research methodology, hypotheses and definition of the terms.. The second chapter deals with background of pronunciation teaching, types of pronunciation teaching, factors affecting the learning of pronunciation, approaches to pronunciation teaching, methods to pronunciation teaching, techniques of pronunciation teaching, and testing pronunciation.. The third chapter handles the sound system of North American English.. The fourth chapter gives identification of problematic English consonants and vowels for Turkish learners of English. The fifth chapter deals with teaching the pronunciation of problematic English consonants to Turkish learners through using a wide variety of techniques, activities, exercises, drills and pedagogically-developed texts.. The sixth chapter is related to teaching the pronunciation of problematic English vowels to Turkish learners by using a wide variety of techniques, activities, exercises, drills and pedagogically-developed texts.. The seventh chapter presents methodology used in the dissertation and analysis of the data, discusses the selection of the subjects and why and how they have been selected, describes the type and the characteristic of the data collected for this study and the choice of the data collection instrument and gives the procedure of data collection and analysis in detail. The eighth chapter takes into account computer assisted pronunciation pedagogy, gives background of computer assisted pronunciation teaching, explains the role of the computer in pronunciation teaching and summarizessome computer assisted pronunciation teaching materials that are presently available either on the market or on the Internet The conclusion finalizes the study by detailing the main findings, conclusions, recommendations for student teachers and English language teachers on the job and implications for further research.