Turizm paydaşları perspektifinden turizm gelişimi ve destinasyon rekabetçiliği Antalya örneği
Tourism development and destination competitiveness from the perspective of tourism stakeholders: The case of Antalya
- Tez No: 144186
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
vıı ÖZET Turizm sürdürülebilir bir toplumsal, ekonomik ve çevresel gelişime katkıda bulunmalıysa; turizm çekicilikleri ve kaynakları da ulusal veya uluslararası boyutlarda rekabet edebilir olmak durumundadır. Aym zamanda, eğer bir turizm destinasyonu diğerlerinden daha rekabetçi özelliklere sahipse, o destinasyonda daha kaliteli turizm ürünleri üretilmeli ve bu ürünler birçok hedef pazara sunulmalıdır. Buna uygun olarak, turistlere ve ziyaretçilere seyahat deneyimleri konusunda daha çok fayda ve avantajlar sağlanmalıdır. Turizm tedarikçileri ve turizm gelişimi sürecinde yer alanlar da turizm destinasyonun artan rekabetçiliğinden ekonomik ve toplumsal fayda elde etmelidir. Turizm paydaşlarının desteği gelişme, başarılı işleyiş ve turizmin uzun dönem sürdürülebilirliği için gereklidir. Turizm paydaşları turizmin etkilerinden yarar elde ederse olumlu çevresel tutumlar takınır, toplumlarına yüksek bir bağlılık gösterir, turizm gelişimini tercih eder ve destinasyon rekabetçiliği stratejilerini destekler. Bir bölgede, destinasyon çekicilikleri gelişiminin ve destinasyon rekabetçiliği stratejilerinin turizm paydaşları tarafından desteklenmesi başarılı turizm olasılığını arttırır ve destinasyon rekabetçiliği gelişimine yardım edebilir. Sonuç olarak, turizm destinasyonu toplumları, artan turizm destinasyon rekabetçiliğinden toplumsal ve ekonomik yarar elde eder. Turizm destinasyon çekicilikleri uygun bir şekilde geliştirilir ve desteklenirse turistler ve ziyaretçiler de seyahat deneyimleri sonucunda daha çok fayda görür. Birçok perspektiften destinasyon toplumunun turizm planlamasına ve turizme katılımındaki algı, tutum ve davranışları üzerine çalışmalar yapılmasına rağmen, destinasyon toplumlarım etkileyen faktörlerin karmaşık ve dinamik doğası, özellikle de turizm paydaşlarının turizm gelişimi tercihleri ve rekabet stratejileri henüz derinlemesine ele alınmamıştır. Başarılı bir turizm yönetimi ve gelişiminde, turizm paydaşlarının turizme yönelik düşünce ve tutumlarım anlamak gerekmektedir. Özellikle, yüksek düzeyde rekabetçi bir turizm destinasyon pazarında turizm paydaşlarının gelişim terciUerinin ve destinasyon rekabetçiliği stratejilerine verdikleri desteğin belirlenmesi, uygun turizm çekicilikleri ve kaynaklarının bileşimini ve etkin gelişim stratejilerini gerçekleştirmek için çok önemlidir. Bu nedenle turizm paydaşlarının turizm gelişimine verdikleri desteği ve destinasyon rekabetçiliği konusundaki düşüncelerini belirlemek, ileride gerçekleştirilecek planlar ve politikalar için bir başlangıç noktası olabilir.
Özet (Çeviri)
vııı SUMMARY If tourism were to contribute to a social, economic, and environmental development; tourism attractions and resources would have to be competitive in both national and international dimensions. Additionally, if a tourism destination possesses more competitive features than its rivals, more qualified tourism products must be produced in that destination, and these products must be presented into more diverse target markets. Accordingly, more benefits and advantages must be provided to tourists and visitors in terms of travel experiences. Moreover, tourism suppliers and the ones participating in tourism development process are to be benefited from the increasing competitiveness of the destination. The support of tourism stakeholders is essential for development, successful functioning and long-term sustainability. If tourism stakeholders benefited from the tourism impacts, they express positive environmental attitudes, show a high attachment to their community, prefer tourism development and support destination competitive strategies. In a destination region, such kind of support increases the possibility of successful tourism and aids to the destination competitiveness improvement. Consequently, tourism destination communities gain the social and economic benefits from the increasing tourism destination competitiveness. If tourism destination attractions were developed and supported relevantly, tourists and visitors would take more advantages from their travel experiences. Although studies were conducted from various perspectives about the participation of destination communities to the tourism planning and the perceptions, attitudes and behaviours of the communities; the dynamic and complex nature of the factors influencing destination communities, especially the planning preferences and the competitive strategies of tourism stakeholders were not thoroughly handled. The opinions and attitudes of tourism stakeholders about tourism are of great importance in the concept of successful tourism management and development. Particularly, in a highly competitive destination market, identification of this support is required vitally in order to create a pertinent combination of tourism attractions and resources and an effective series of development strategies. That's why, that identification would probably become a starting point for the plans and policies of the future.