Kocaeli ilinde İslami inanç merkezlerinin turizm potansiyeli: Paydaş görüşleri üzerine bir inceleme
Touri̇sm potenti̇al of Islami̇c reli̇gi̇ous centers i̇n Kocaeli̇ provi̇nce: An exami̇nati̇on based on stakeholder opi̇ni̇ons
- Tez No: 1009618
- Danışmanlar: DOÇ. ÖMÜR ALYAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kocaeli ilinde yer alan İslami inanç merkezlerinin turizm potansiyelini, destinasyon paydaşlarının perspektifinden kapsamlı bir biçimde değerlendirmektir. Bu doğrultuda, kentin İslami inanç turizmi merkezlerinin görünürlüğünü artırmak ve sürdürülebilir bir turizm arzı oluşturmak için gerekli stratejik adımların belirlenmesi hedeflenmektedir. Araştırma nitel araştırma yaklaşımıyla, durum deseni kapsamında kurgulanmıştır. Çalışma grubunu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi ile belirlenen Kocaeli ilinin turizm paydaşları oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış; elde edilen veriler MAXQDA 2020 programı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve SWOT analizi ile desteklenmiştir. Araştırma bulguları, Kocaeli'nin zengin İslami miras varlığı, erişilebilir konumu ve çok yönlü turizm olanakları ile önemli bir inanç turizmi potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, tanıtım eksikliği, kurumsal eşgüdüm yetersizliği, rota planlamasının bulunmaması ve hizmet altyapısındaki eksiklikler, bu potansiyelin etkin biçimde değerlendirilmesini sınırlandırmaktadır. Ayrıca inanç turizminin yalnızca ibadet odaklı bir faaliyet olmadığı; manevi deneyim, kültürel aktarım ve toplumsal etkileşim boyutlarıyla çok katmanlı bir yapı sergilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, Kocaeli ilinde İslami inanç turizmi potansiyelinin bütüncül bir destinasyon yapısına dönüşmediği ortaya koyulmuştur. Bu durum, mekânsal varlıklar ile turizm sistemini oluşturan hizmet, yönetim ve tanıtım bileşenleri arasındaki uyumsuzluğa işaret etmektedir. Bu bağlamda, destinasyonun rekabetçi ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşabilmesi için, mevcut kaynakların planlı biçimde bütünleştirilmesi, deneyim odaklı turizm ürünlerinin geliştirilmesi ve paydaşlar arasında iş birliğine dayalı bir yönetim modelinin benimsenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comprehensively evaluate the tourism potential of Islamic faith centers in Kocaeli province from the perspective of destination stakeholders.Accordingly, this study aims to identify the strategic steps required to enhance the visibility of the city's Islamic faith tourism centers and to establish a sustainable tourism supply.The research was designed within the framework of a qualitative research approach, employing a case study design. The study group consists of tourism stakeholders in Kocaeli province, selected through maximum variation sampling, one of the purposive sampling methods. Data were collected through a semi-structured interview form; the obtained data were analyzed using thematic analysis with the support of MAXQDA 2020 software and further strengthened through SWOT analysis. The findings reveal that Kocaeli possesses a significant potential for faith tourism, supported by its rich Islamic heritage, accessible location, and diverse tourism opportunities. However, the effective utilization of this potential is constrained by insufficient promotion, lack of institutional coordination, absence of route planning, and deficiencies in service infrastructure. In addition, it was determined that faith tourism is not solely a worship-oriented activity; rather, it exhibits a multi-layered structure encompassing spiritual experience, cultural transmission, and social interaction. In conclusion, the findings indicate that the Islamic faith tourism potential in Kocaeli has not yet been transformed into an integrated destination structure. This situation points to a misalignment between spatial assets and the service, management, and promotion components that constitute the tourism system. In this regard, in order for the destination to achieve a competitive and sustainable structure, it is necessary to systematically integrate existing resources, develop experience-oriented tourism products, and adopt a collaborative governance model among stakeholders.