Türkiye ve Avrupa Birliği gıda ve kalite ve güvenlik regülasyonları ve yaş meyve-sebze örneği
Food quality and security regulations in Turkey and European Union and fresh fruit-vegetable sample
- Tez No: 144185
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Son yıllarda gelir düzeyi, eğitim ve yaşlı nüfusun artışı ve perakendeciler arasındaki rekabet artışına bağlı tüketici bilinçlenmesi sonucu gıda ürünlerinde öncelikle güvenlik ve buna bağlı kalite kavranılan gündeme gelmiştir. Tüketiciler artık tükettikleri gıdaların nasıl üretildiğini ve güvenli olup olmadığı konusundaki sorularının cevaplarını üreticilerden talep etmektedirler. Bu yüzden bilhassa son yıllarda insan sağlığını tehdit eden gıda kaynaklı tehlikelerin ortaya çıkması (BSE vb.) ülkelerin bu konuda ciddi tedbirler almasına ve gıda ürünleri hakkında birtakım yeni düzenlemeler yapmalarına neden olmuştur. Dünyanın en yüksek gelirli tüketim bölgelerinden biri olan Avrupa Birliği, Türk gıda ürünleri ihracatında önemli bir pazardır. Bu yüzden gıda kalite ve güvenliği konusunda AB pazarının yapmakta olduğu ve gelecekte yapacağı değişimleri takip etmek ve ona göre tedbir almak Türkiye gıda ve tarım ürünleri ihracatı açısından büyük faydalar sağlayacaktır. Uluslar arası düzeyde yapılmış olan anlaşmalarla güvenli, kaliteli ve çevreye zarar vermeyen gıda ticareti kurallarına açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Güvenli, kaliteli ve çevreye zarar vermeyen gıda ürünleri ticareti bir takım kalite ve güvenlik sistemlerinin oluşmasına neden olmuştur. Ancak bu şekildeki uluslar arası ölçekli uygulamalar bunlara uyum sağlayamayan ülkeler için tarife dışı engeller durumuna geçmiş ve ticareti engelleyici bir faktör olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye'nin gıda ürünleri dışsatımım etkileyecek ve uluslar arası düzeyde önemi olan, Gıda ürünlerinde Kalite ve Güvenlik regülasyonlanmn Avrupa Birliğinde nasıl olduğunu ve bu regülasyonlann Türkiye için Tarife dışı engel olup olmadığı, Antalya ilindeki Yaş Meyve ve Sebze sektörü incelenerek araştırılmıştır. Yaş meyve ve sebze sektörü ihracatında önemli illerden birisi olan Antalya ilindeki ihracatı etkileyen etmenler, sorunlar ve çözüm yollan ihracatçılarla anket yaparak tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuçta önemli potansiyele sahip olan Antalya ilinde yaş meyve-sebze sektörünün en önemli sorunu olan zirai ilaç kalıntı problemini gidermeye yönelik çözüm yollan üretilmiştir. Literatür araştırmasına dayalı olarak yapılan bu çalışmada, gıda ihracatçılannm AB pazarında uygulanmakta olan gıda kalite ve güvenlik regülasyonlanmn neler olduğu, nasıl uygulandığı ve kimlerin bu konuda yetkili olduğu gibi konularda bilgilenilmesi açısından yol gösterici olacaktır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years income level and aged population increased and among the retailer rivalry which is depend on increase of consumer consciousing result in food producing firstly safety and in addition to safety quality concepts being put on agenda.The consumer morever food which they consumed how is produced and whether safety or not in subject questions' answers require from the producers.Therefore especially in recent years appeared food source dangers which is threaten peole health(BSE etc.).It is caused to make the countries to take serious measures and about the food product let them to make some new arrangement. Turkish food product exporting is an important bazaar in the European Union which have one of the highest income consumer districtBecause of that in food quality and safety subject to follow and to take measures for what European Union bazaar make in present and will make in the future to supply big utility by Turkish food and agriculture exporting. The agrement which is made in International level with safety quality,and not giving harmful to environment ı's tried openness to the rules of the food commerccFood product commerce which is safety quality and not giving harmful to environment being caused to make some quality,safety systems.On the other hand International measureable practice which is not harmony being for countries outside of pncelist state and being factor which prevent commerce. In this work,food product which effect the exportation of Turkey and which have importance in the international level,in the food product quality and safety regulation how they are in European Union and this regulations whether outside of pricelist or not for Turkey, in Antalya city fresh fruit and vegetables sector was investigated. Fresh fruit and vegetables sectors exportation which is effective factor of exportaîon in one of the important city Antalya by taking a poll they tried to determine the problem and solution ways of exporters.As a conclusion, m Antalya city which has one of the important potential fresh fruit and vegetables sectors' which has the most important of problem agriculture medicine remainer devoted to remove and produced solution ways. In this work which is depend on literature investigation food exporters being applied in European Union bazaar of what are the food quality and safety regulations,how they apply and who is as a competent in this subject will be guiding by obtain information. vm