Peter Shaffer's use of Brechtian devices in The Royal Hunt of the sun, Equus and Amadeus
Peter Shaffer'ın The Royal Hunt of the sun, Equus and Amadeus isimli oyunlarında kullandığı brechtçi öğeler
- Tez No: 144187
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BOZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
11 ÖZET Peter Shaffer'ın bütün oyunları incelendiğinde içerik ve biçim bakımından tek bir tiyatro akımının etkisinde kalmadığı anlaşılır. Naturalist tarzda yazdığı Five F inger Exercise (Beş Parmak Çalışması, 1958) adlı ilk önemli oyununu komedi tarzında yazılmış olan The Private Ear (özel Kulak, 1962) ve The Public Eye (Halkın Gözü 1962) isimli tek perdelik iki oyun izler. Bu oyunlar Shaffer'ın yazın sanatında komedi tarzının ilk ve tek örneğini teşkil etmez, zira Shaffer bu tarza Lettice and Lovage (Sevinç ve Sevgi, 1987) adlı oyunuyla yıllar sonra geri döner. Shaffer'ın etkisi altında kaldığı akımların çeşitliliği incelenirken Black Comedy (Karanlıkta Komedi, 1965) adlı eserinin 'fars' yani kaba güldürü tarzının etkileyici bir örneği olduğunu vurgulamak gerekir. Her yazarın mesleki yaşamında olduğu gibi Shaffer'ın da başarısız oyunları olmuştur; değişik temaları işleyen The Battle of Shn'vings (Shn'vings Savaşı, 1970) ve Yonadab (Yonadab 1985) yazarın belleklerde iz bırakmayan oyunlarıdır. Shaffer'ın hem içerik hem de biçim açısından benzerlikler gösteren The Royal Hunt of the Sun (Güneşin Görkemli Avlanışı 1964), Equus (Küheylan,î973) ve Amadeus (Amadeus, 1979) adlı eserlerini unutulmaz kılan ise yazarın bu oyunlarda epik tiyatro geleneğini özgün biçimde uygulamış olmasıdır. Shaffer'ın The Gift of the Gorgon (Gorgon'un Armağanı,î992) adlı en son eserinde sadece epik tiyatro değil, klasik ve gerçekçi tiyatro geleneklerinden de etkilenmiş olması yazarın çok yönlü sanatını bir kez daha gözler önüne serer. Shaffer'ın The Royal Hunt of the Sun, Equus ve Amadeus adlı eserlerindeki Brecht'in epik tiyatro öğelerini incelemek tezin kapsamını oluşturmaktadır. Ancak eklektik bir yazar olan Shaffer'ı Brechtçi bir oyunIll yazarı olarak adlandırmak onun zengin sanatının tek bir yönünü ortaya koymaktan ileriye gidemez. Aristoteles'e göre bir eylemin taklidi olan mimesis, seyircinin acıma ve korku duyguları sayesinde duygusal anlamda arındığı bir süreci başlatır. Brecht'in epik tiyatrosu ise heyecanı ortadan kaldırır, empati kavramını ve son duygusal boşalmaları da bir kenara bırakır. Diğer bir deyişle Aristoteles'in temel kavramlarına karşı çıkar. Bunun yerine sadece anlatmaya değil aynı zamanda yorumlamaya ve eleştirmeye başlar; korku ve acıma yerini eleştirel yaklaşıma bırakır. Epik tiyatronun en önemli öğelerinden biri olan anlatıcı Shaffer'ın her üç oyununda da vardır; dahası bu oyunlarda her sahnenin büyük bir hikayenin ayrı ayrı parçaları olarak kurgulanması Brecht'in 'gestus' kavramını ustaca kullanıldığını göstermektedir. Her sahnenin tek başına bir bütünlük sergilemesi, her sahnenin olayları bir adım daha ileriye taşıması temeline dayalı geleneksel Aristotelesçi görüşten oldukça farklıdır. Epik tiyatronun 'parlak ışık' tekniği Shaffer'ın söz konusu oyunlarında görülmez ancak yazarın 'gestus', anlatıcı, minimalist sahne düzenlemesi, müzik, mim, jest (gesture), maske ve koro gibi 'yabancılaştırma' etkilerini kullanması sahne ve salonun 'sihirli' olan her şeyden arındırılması, seyircinin tiyatroda olduğunu unutmasına izin verilmemesi ve pasif tüketici ruh halinin yerini aktif bir üretici tavra bırakmasına yardımcı olur. Tezin amacı The Royal Hunt of the Sun, Equus ve Amadeus adlı eserlerde kullanılan epik tiyatro öğelerini sadece incelemek değil, aynı zamanda Shaffer'ın bu oyunları yazmış olduğu on beş yıllık süre içerisinde bu teknikleri ne ölçüde değiştirdiği, geliştirdiği ve ne ölçüde bu tekniklerden uzaklaştığını da ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Within the scope of this dissertation The Royal Hunt of the Sun, Equus and Amadeus have been dealt with to illustrate Brechtian influences on Shaffer's dramatic career. However, to label Shaffer as a 'Brechtian' playwright would be to give a one-sided picture of this writer's very eclectic dramatic career. Nevertheless, Shaffer's The Royal Hunt of the Sun (1964), Equus (1973), and Amadeus (1979) reveal Brechtian influences since Shaffer has made use of the devices of the epic theatre in them. Firstly, in all three of these plays we find the use of a controlling narrator. Shaffer's controlling narrators allow him to manipulate the spectators' reception of the characters and events on stage. What is more, all three plays develop episodically and this is suggestive of Brecht's concept of 'gestus' where each scene is designed as a separate piece of a wider story. Each scene standing alone as a separate piece of i nformation i s q uite different from the Aristotelian notion of h aving each scene move the plot one step further forward. Moreover, in all three plays Shaffer uses the minimalist stage design of t he epic theatre. The minimalistic stage which is lightly constructed a nd flexible aims at breaking the illusion of watching a rehearsed event. With one exception Shaffer mostly uses realistic costumes in all three plays. However he alienates the audience by using masks, which is another important epic theatre device. Shaffer's making use of different masks functions as a barrier to empathy and underlines the reality beyond action.In addition to the above mentioned devices, Shaffer's use of music and mime i n these plays comply with the Brechtian technique i n that they help the writer reinforce nonverbal communication in a particular scene or to determine the structure of the play itself. In epic theatre music is accompanied with a chorus or a choral element which are used to repeat the important information in order to help the audience make decisions. Shaffer differs from Brecht in that he does not illuminate the acting area using bright lights. In his plays, the dim and warm light not only signals the changing scenes and time but also underlines the important events. In one of Shaffer's plays, The Royal Hunt of the Sun, gesture is a dominating epic device. Epic theatre aims at externalising everything to d o with emotions and this is achieved by gesture which is an outward expression for the character's emotions. The epic actor neither identifies himself nor wants the audience to identify itself with the character he is playing, which paves the way for a masterly use of gesture. In epic theatre the“A-effect”(Alienation) was employed through the use of above-mentioned devices that create an alienation effect allow the audience criticise. The aim of this dissertation is not only to analyse the various uses of Brecht's epic theatre devices in Shaffer's mentioned plays but also to establish whether Shaffer changes o r d evelops the use of these Brechtian devices in any way or whether he gradually moves away from these devices within the span of the fifteen years, that is between his writing The Royal Hunt of the Sun in 1965 and his writing Amadeus in 1979.