Antalya Antik Aspendos tiyatrosunda eğlence amaçlı televizyon program çekimlerine yönelik sahne düzenlemeleri
Stage arrangement for flim-shooting of television programes aiming entertainment purposes in Antalya Antique Aspendos Theatre
  1. Tez No: 144194
  2. Yazar: TARIK ERENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Drama ve tiyatronun tarihi dinden de eskidir. Tiyatro insanoğlunun varolduğu günden, günümüze kadar gelişen bir olgudur. Böyle bir süreç içerisinde M.S. 200 yılında Marcus Aureliva yönetimi döneminde mimar Zeno tarafından yapılan antik Aspendos tiyatrosu, günümüze kadar korunarak gelen ve mükemmel bir akustiğe sahip olan Roma tiyatrolarından biridir. Bu çalışma, tiyatronun doğuşu, zaman içerisinde gelişimi ve günümüzde böyle bir antik tiyatro binasında, eğlence amaçlı Televizyon çekimlerinde sahne düzenlemesi ve antik tiyatronun, bu çalışmalar esnasında koruma amaçlı alınacak önlemleri kapsamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde insan ve tiyatro ilişkileri ele alınmış, bu ilişkilerin sonucunda, yapılaşmaların meydana gelmesi ve bu yapılaşmaların geliştirilmesi anlatılmıştır. İkinci bölümde, Pamphlia bölgesi içerisinde bulunan Aspendos şehri ve Aspendos tiyatrosunu tarihi, mimari yapısı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde.Aspendos antik tiyatrosunun akustiği ve bununla ilgili ölçümlemeler anlatılmıştır. Dördüncü ve Beşinci bölümlerde, antik Aspendos tiyatrosunun günümüzdeki kullanımı ele alınmış ve gösterime sunulan etkinliklerin sahne düzeninin, antik tiyatroya uyarlanışı ve gösterinin televizyon kanalıyla yayınlanmasını içermektedir. Altıncı bölümde antik Aspendos tiyatrosunda sahne düzenlenmesinde alınması gereken güvenlik tebirleri ile antik tiyatroya yönelik koruma amaçlı alınan önlemler anlatılmıştır. Yedinci ve son bölüm, sonuç ve değerlendirmeyi içermektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The history of drama and theatre is older than that of religion. Theatre is a fact that has developed till now since first man existed. In such a process, antique Aspendos Theatre built by Architect Zeno during the reigon of Marcus Aureliva in 200 AD is one of the Roman theatres that could safely reach in our time with their excellent acoustics. This study examines the birth of theatre, its development in time, erection processes of antique Aspendos Theatre, its architectural specifications and the criteria of its use for securing the safety of it in our time. In the First Chapter of this study, the relationship between man and theatre, and as a result of this relationship, the birth of theatre constructions and their developments are examined. In the Second Chapter, the city of Aspendos located in Pamphlia region and the history and the architectural structure of Aspendos Theatre are examined. In the Third Chapter, acoustics of Aspendos Theatre and its relevant measurements are examined. The Fourth and Fifth Chapters examines the use of Aspendos theatre today, adaptation of its show activities and its stage planning, and showing it for public via television channels. In the Sixth Chapter*, the security procautions to be taken for stage planing in Aspendos theatre and the procautions to be taken for the safety of it are all examined. In the last Seventh Chapter, the result and evaluation of this study are put forward.