Çoklu projelerin yönetimi: Telekomünikasyon sektöründe bir uygulama
Managing multiple projects: A case study in telecommunication sector
- Tez No: 144198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
11 ÖZET Günümüzde tüm iş birimleri evrenselliğin bir sonucu olarak yarış halindedirler. Böylesine değişken ve rekabetçi bir ortamda, proje yönetimi çok daha önemli hale gelmektedir. Proje portföyü aynı yönetim şemsiyesi altında yürütülen projeleri ifade etmektedir. Proje portföyünün anahtar yönetim unsuru kaynak tahsisidir. Kaynakların daima kısıtlı olmasına karşın fırsatların sınırsız olması nedeniyle, mevcut kaynaklar portföydeki projelere düzgün biçimde tahsis edilmelidir. Bu tezin amacı, çoklu projelerin yönetiminin, özellikle de çizelgeleme ve kontrolünün, önemine ve gerekliliğine dikkati çekmektir. Ayrıca kaynak sezgiselleri incelenmiş ve kaynak aşımı durumları düzeylendirilerek çözülmüştür. Uygulama alanı telekomünikasyon sektörüdür. Bunun için, Microsoft Project 2003 kullanılmış, Çok Boyutlu Proje Kontrol Sistemi ve Kazanılmış Değer Metodunun uygulamaları yapılmıştır. Bu çalışmada, çoklu bir projede kaynak yüklerinin düzeylendirilmesinin, projenin zamanında tamamlanması açısından önemli olduğu görülmüştür. Varılan diğer sonuç ise; projenin başarılı olabilmesi için planlanan ve gerçekleşen arasındaki farkın kontrolünün gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Today all business entities around the world are in a state of competition as a result of globalization. In such an unstable and competitive environment, project management becomes more important than ever. A portfolio refers to a collection of projects comanaged under the same management umbrella. The key management issue in the project portfolio is resource allocation. Given the reality that resources are always limited and opportunity is unlimited, the available resources must be allocated regular to the projects in the portfolio. The objective of this thesis is to point out the importance and vitality of managing multiple projects and especially project scheduling and controlling. Also resource heuristics are examined and resource overallocations are resolved by leveling. The application area is the telecommunication sector. For this purpose, Microsoft Project 2003 is used and the applications of Multidimensional Project Control System (MPCS) and Earned Value (EV) method are done. In this study it is found that, resource leveling is very important to complete multiple projects at the right time. Another result is the necessity of control of the difference, between planned and actual performed results for the achievement of the project.