Faiz oranlarının vade yapısı ve gelecekteki enflasyon ilişkisi Türkiye örneği
The Relationship between the term structure of interest rates and future inflation Turkey case
- Tez No: 144197
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Enflasyon bir ekonomi için büyük makroiktisadi sorunlardan biridir. Enflasyonla ilgili beklenti ve tahminler bireylerin bugünkü kararlarını etkileyeceği için, gelecek enflasyon oranlarım öngörebilmek çok önemlidir. Bu nedenle çalışmanın amacı olan faiz oranlarrmn vade yapısının gelecek enflasyon ile ilgili bir gösterge olup olamayacağını bilmek, bugünkü kararlan etkileyebileceği için önemli ve yararlıdır. Çalışmada, Türkiye için 1991 - 2004 yılları arasında faiz oranlarının vade yapısının gelecek enflasyonla ilgili bilgi içerip içermediği test edilmiştir. Kullanılan denklem, enflasyon farkları ve faiz oranlarının vade yapısı değişkenleri kullanılarak oluşturulmuştur. Bir, üç, altı ve dokuz aylık vadeler ele alınmış, buna göre altı ayrı seri oluşturulmuştur. Çalışmanın kapsadığı dönemde, faiz oranlarına etki eden krizler yaşanmıştır. Bu nedenle tahminler, tüm dönemin tebjmninden sonra 1994 yılından iki alt kümeye bölünerek ayrı ayrı tahmin edilmiştir. 2001 krizinden sonra yeterli veri olmadığı için alt kümelere aynlamamıştır. Tahmin sonuçlarına göre, nominal faiz oranlarının vade yapısının gelecek enflasyon üzerinde pozitif bir etkisi olduğu görülmüştür. Daha uzun vadeler için vade yapısı, kısa vadelere göre gelecek enflasyonla ilgili daha çok bilgi içermektedir. Nominal faiz oranlarrmn vade yapısının, tüm seriler için, reel faiz oranlarının vade yapısıyla ilgili bilgi içerdiği sonucuna varılmıştır. Bu sonuç, gelişmiş ülkeler için yapılan test sonuçlarıyla tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Inflation is one of the biggest macroeconomic problem for an economy. Expectations and predictions about future inflation, will effect economic agent's decisions so, it is important to forecast future inflation rates. For this reason, this study aims to show if the term structure of interest rates is an indicator for future inflation. In this thesis, it is investigated if the term structure of interest rates contains information about the future path of inflation in Turkey for the period of 1991-2004. The variables used to form the inflaton change equation are utilized from the inflation differences and the term structure of interest rates. One, three, six and nine months maturities are taken and formed six different series. There are several crises in the period this thesis includes. So that, the sample is divided into two subsamples from the 1994 crise and the estimations are made seperately. The sample could not be divided from 2001 crise because there isn't enough data for testing the period after 2001. The estimation results show that, nominal term structure of interest rates has positive effect on the future path of inflation. As the maturity lengthen, the term structure of interest rates contains more information about the inflation change. Beside this, for all series, the term structure of nominal interest rates contains some information about the term structure of real interest rates. The results of this study are nearly consistent with the results of the studies carried out for the developed countries.