Kapadokya bölgesi Soğanlıdere Vadisi Karabaş, Gök ve Canavar kiliseleri (mimari ve resimi)
Cappadocia Soğanlıdere Valley Karabaş, Gök and Canavar churches (architecthure and paintings)
- Tez No: 144199
- Danışmanlar: DR. MACİT TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
ÖZET Kapadokya Bölgesi Soğanhdere Vadisinde yer alan Karabaş, Canavar ve Geyikli kiliselerinin duvar resimleri Orta Bizans Dönemi Resim Sanatı içinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Sözü edilen kiliseler üzerine yapılan bu çalışma; giriş, tarihçe, kiliseler üzerine yapılan araştırmalar, katalog, değerlendirme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; Kiliselerin yerleri banileri yapım tarihleri belirtilmiş, duvar resimlerinin mekan içinde dağılımı, resim programı, ikonografi ve üslupsai özelikler belirtilmiştir. Bölgenin tarihçesinin tanıtıldığı Kapadokya'nın Bizans öncesi, Bizans dönemi ve Bizans sonrası tarihleri anlatılmıştır. Katalog bölümünde kiliselerde yer alan konulu ve tek figürlerin katalog ve levha numaralan, sahnelerin adlan, kilisedeki yerleri resimlerin bugünkü durumu tasvirleri varsa yazıtlan ve yayınlı örneklerde yayınlar belirtilmiştir. Değerlendirme bölümünde Karabaş, Canavar ve Geyikli kiliselerin ayn ayn sahnelerin resim programı üslubu ve ikonografisi kendi içinde değerlendirilmiştir. Değerlendirmenin son iki bölümünde, bu üç kilise önce Kapadokya Bölgesi sonra dönemi içindeki eserlerle karşılaştınlmıştır. Tezin sonunda bibliyografya verilmiştir. Ekler bölümünde sahnelerin çizimlerdeki harf ve numaralara göre listesi, kiliselerde yer alan sahnelerin kaynaklan, kiliselerde yer alan tek figürlerin diğer kiliselerdeki dağılımı ve Skepides ailesin şeceresi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The painting program in the Karabaş, Canavar and Geyikli churches in Sogantidere are very important in Cappadocia area. This study of the painting program in these churches consist of introductions, literature survey, catalog, discussion and conclusion sections. [n introduction part consist of churches area, their patronizing, in which time they were made, painting programs, iconography and style. In history section give knowledge about Eleven Centuries, Late Macedonian Region and Ducas Region Emperors and Empresses, Cappadocian and Soganhdere valley history. In catalog section consist of catalog number, plate number, name, place of painting, state of painting, inscriptions and literature. fa discussion section, Karabaş, Canavar and Geyikli churches painting programs,, iconography and. style are discussions one by one. There is bibliography section at the end of thesis in. In addition section list of numbers and letters in plans for painting programs, sources of paintings, list of saints in the other churches and Skepides families family tree are given.