Ses ve imgelem dünyasında yaratıcı süreç ve yorum kavramlarının görsel çözümlemeleri
Concepts of creative process and interpretation in the worlds of sound and vision
- Tez No: 144201
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SALİM AKTUĞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yaratıcı süreç, sanatçı için, bitmiş bir sanat nesnesini önceleyen eylemleri içeren bir deneyimler toplamıdır. Yaratıcı birey, bazen duygu durum bozukluklarını dengelemek üzere başvurduğu bir savunma güdüsü ile, bazen içinde hissettiği itkinin önlenemez dışavurum ihtiyacı ile, bazen de becerilerini aktaracağı ürünle bir şeyler dile getirme arzusu ile yaratma edimini gerçekleştirir. Her sanat eseri aym zamanda bir yorumlamadır. Yorum kavramı çokanlamlı açılımlar içerir. Görsel sanatlarda zihindeki imgelerin, düşüncelerin bir yorumu olabileceği gibi, gerçek dünyadaki bir manzaranın, bir figürün de görsel yorumu olabilir. Veya tuval üzerindeki boya uygulama tekniğinde çeşitli yaklaşımlar, farklı yorumlar aracılığı ile denenebilir. Müziği yorumlamak ise müziği seslendirmek anlamına gelir. Müzisyen yorumcu, eseri ikinci bir yaratıcı süreçte şekillendirir, dinleyenine sunar. Yorum kavramı; yaratıcı birey, ürün ve alıcı üçgenininde, üçgenin son halkası tarafından etkinlikle kullanılan bir anlama yolu olarak da ele alınabilir. Burada yorum, izleyicinin sanat eserine algılama ve çözümleme yöntemleriyle verdiği bir cevap niteliğindedir. Görsel sanatlarda kısa bir geçmişe sahip olan video, hareketi, ışığı ve sesi içererek sanatçıya çok fazla olanak sunmakta, ve görsel ifadenin alımlanması ile çeşitlendirilmesi bakımından da, imgelemin gerçeğe dönüştürülmesi aşamasında önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple, 'yaratıcı süreç' ve 'yorum' gibi kavramların konu olarak seçildiği çalışmalarda malzeme olarak video tercih edilmiştir.11 Bu kavramlar, video çekimleriyle gerilim, tekrar, çelişkiler, zaman/uzam gibi unsurlara dikkat çekilen çalışmalarda ele alınmaktadır.“Gündüz-Gece”adlı çalışmada, müzisyen yorumcunun penceresinden yansıyan kişisel yaşam, görsel çeşitlemelerin yoğunluğunda, projeksiyonla duvara yansıtılan iki kanallı bir çalışmada izleyene sunulur.“İdefiks”adlı çalışma ise, yaratıcı ve yorumcuyu aym anda sorunsallaştıran çokanlamlı bir sunum olarak şekillenmiştir. Beraberindeki müzik kaydı ile kavramları anlamlandırmada yeni fikirlere olanak tanır. Çalışmalar, birden fazla okumaya olanak verecek birer öneri olarak planlanmalarının yanında, izleyiciyi analize yönelik soru sormaya yöneltecek kavramsal açılımları da içermektedir. Her iş, aym zamanda konuya yönelik birer yorumdur ve yaratıcı süreç içinde şekillenen bir çalışmanın son evresinde gelinen noktayı oluşturur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Creative process is the accumulation of experiences involving actions which predict a finished art object. Creative individual realizes his action of creating either with a defending motive that he addresses so as to balance his emotional defects or either with a need to express an irresistable impulse that he feels in himself. Sometimes, it may also come into view with a desire to reveal something with the product by which he could transfer his skills. Each art product embodies a sort of interpretation as well. The term“interpretation”comprises various revelations. In visual arts, it can either be an interpretation of images and thoughts in mind or a visual interpretation of a scene or figure in the real world. Likewise, diverse approaches in painting technique on canvas can be tried out by means of different interpretations. However, interpreting music connotes playing a piece of music. A musician interpreter frames a piece in a secondary creative process and presents it to his audience. The term“interpretation”standing within the triangle of creative individual, art product and audience can also be regarded as a means to understnad, particularly by the last ring of the tirnagle: the audience. At this point, interpretation stands for a response of the audience to an art product by their way of perception and analysis methods. Video, having roots not for a long time of period in visual arts, provides several opportunities to the artist such as movement, light and sound. Moreover, it plays a crucial role in enrichment and diversification of visual image as well as in transferring stage of the image to the real. Hence, video is preferred as a material in the studies in which the terms“creative process”and“interpretation”are chosen as a subject. Such terms are handled in the studies pointing out elements such as tension, repetition, conflicts, time/space via video recordings. In the study called“Day an Night”, personal life reflected from the view of the musician interpreter is displayed to the audience by a two-channel projection through visual diversities. The studyIV called“Ideefixe”is formed as a presentation problematizing both the creator and the interpreter. With the seperate accompanying sound recording, it also provides ground for new ideas in conceptualizing the terms. The studies planned as suggestions for further readings involve conceptual revelations which may lead to analysis for the part of the audience. Every work carried out also bears a feature of interpretation related to the subject and forms the point reached in the last stage of a study shaped within the creative process.