Alüminyumlu seramik formlarda kadın imgesi
Female figure in ceramic-with-aluminum forms
- Tez No: 144202
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET“Alüminyumlu Seramik Formlarda Kadın İmgesi”başlıklı bu çalışma kadın cinsinin yaradılışına ilişkin mitolojik anlatılardan esinle kurgulanmış bir temaya dayandırılmıştır. Yaradılışın toprakla ilişkilendirildiği dinsel metinlerde bulunan toprak-insan ilişkisi“Dualite”olarak tanımlanmış ve bu kavram gerek söylemde gerekse uygulamada bir model olarak benimsenmiştir. Seramik ve alüminyum entegrasyonu, kadın imgesinde anlamlandırılan“Dualite”yi örneklemenin bir yolu olarak değerlendirilmiş ve seramik uygulamalarla hayata geçirilmiştir. Alüminyum, tasarım sürecinde seramiğin ana malzemesi olan toprağın bileşeni olarak algılanmış, buna karşın, uygulama aşamasında ortaya çıkan özellikleriyle daha önceden öngörülmemiş alternatiflerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Alüminyum, tasarım esnekliği, kolay biçimlendirilebilmesi, düşük sıcaklıkta eriyebilmesi, yeniden kazanılabilmesi ve çağdaş görünümlü dinamik bir malzeme olması gibi özellikleriyle deneysel bir anlayışın gelişmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
İH ABSTRACT This study, entitled“Female Figure in Ceramic -with- Aluminum Forms ”has been shaped with inspirations based on mythological accounts concerned with the creation of woman. According to the sacred books, creation is interrelated with earth. In this work, the relationship between earth and human is termed“Dualism”and has been used as a model for both the text and application. The integration of clay with aluminum has been regarded as a meaningful method for the illustrating this. During the design process, aluminum has been considered as a natural component of clay, the basic material of ceramics, and during the application unforeseen out comes have been allowed to develop. Aluminum is not only flexible for design purposes and is easy to shape, it also melts in low temperatures and can be readily recycled. Along with all these conveniences its modem look encourages the development of experimental understanding.