Farklı bellke türlerinin Alzheimer hastalığının klinik evrelerine göre değişimi.
The Change of different memory types according to the clinical stages of Alzheimer's disease
  1. Tez No: 144200
  2. Yazar: HANDAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİREL KARAKAŞ, PROF. DR. CEYLA İRKEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
IV ÖZET Mevcut araştırmanın amacı, farklı AH evrelerinin nöropsikolojik profilini belirlemek olmuştur. Bu amaç doğrultusunda, AH için nöropsikolojik profil Wechsler Bellek Ölçeği Geliştirilmiş Formu (Wechsler Memory Scale-Revised: WMS-R), Wechsler Yetişkinler İçin Zeka Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu (Wechsler Adult Intelligence Scale-Revised: WAIS-R) Sözcük Dağarcığı alt testi, Görsel işitsel Sayı Dizileri B Formu (GİSD-B), Kelime Kökü Tamamlama Testi (KKTT) ve Wisconsin Kart Eşleme Testi'nden (Wisconsin Card Sorting Test: WCST) oluşan nöropsikolojik batarya kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmada 31 kadın, 19 erkek olmak üzere toplam 50 denekten yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan AH'nin farklı evrelerindeki hastalar; demans şikayetleri olan, 45 yaş ve üstü olanlar (X =72.58 SS=9.19) arasından, gönüllülük esasına uygun olarak seçilmiştir. Denekler iki farklı eğitim düzeyinden (5-11 yıl, 12 yıl ve üstü) gelmiştir. Mevcut araştırma iki aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada, hastalara HDDÖ (Hamilton Depresyon Ölçeği Derecelendirme Ölçeği) uygulanarak depresyon düzeyi belirlenmiş; Kısa Durum Muayene Testi (Mini Mental State Examination: MMSE) ile hastanın zihinsel durumu hakkında bilgi elde edinilmiş; Reisberg Global Bozulma Ölçeği (Global Deterioration Scale: GBÖ) ile ise AH evrelendirmesi yapılmıştır. GBÖ puanlarına göre hastalar hafif (Evre2), orta (Evre 3-4) ve ileri (Evre 5-6) dönem olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. İkinci aşamada, aranan demografik ve klinik özelliklere sahip hastalara 6 testten oluşan nöropsikolojik batarya uygulanmıştır. Bu testler üç ayrı oturumda ve bireysel olarak uygulanmıştır. Her oturumdaki testlerin sunuş sırasmda ve ayrıca oturumların sırasında dengeleme tekniği uygulanmıştır. Veriler 3x2 faktörlü deney desenine uygun olarak analiz edilmiş; her bir test ve testi oluşturan alt test puanlarına ANOVA uygulanmıştır. Bu analiz sonucu AHV evrelerinin etkili olduğu puanlara 3x2 faktörlü deney desenine uygun MANOVA uygulanmıştır. Deneklerin yaşlan 45-87 arasında dağılım gösterdiğinden, MANOVA'da, yaşın kontrol edildiği kovaryans analizi uygulanmıştır. Test puanlarından AH evresinin yordanabilirliğini belirlemek için verilere lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan 48 puandan 43 'ü üzerindeki lojistik regresyon analizi sonuçlan MANOVA sonuçlan doğrultusunda olmuş; evrelerin etkilediği puanlar (MANOVA), evreleri yordayan modellerde (lojistik regresyon analizi) yer almıştır. Bulgular AH evresinin nöropsikolojik test puanlarını etkilediğim göstermiştir. Post hoc analizler AH'nin orta evresi (Evre 3-4) ve ileri (Evre 5-6) evresinde sözel bellek, görsel bellek, anında hatırlama ve gecikmeli hatırlamanın (WMS-R puanlan); perseverasyon ve kavramsallaştırma/ irdelemenin (WCST puanlan) anlamlı olarak etkilendiğini ortaya koymuştur. İleri evrede kısa süreli bellek, semantik bellek, örtük bellek, yönelim ve dikkat anlamlı olarak etkilenmiştir. AH bellek bozukluğu ile kendini gösteren bir hastalıktır. Mevcut çalışma, etkilenen bellek türünün AH'nin evrelerine göre değiştiğini ortaya koymuştur. Çalışma farklı alt türleri olan bellek ve dikkat gibi bilişsel özelliklerin ölçülmesinde kullanılacak nöropsikolojik testlerin dikkatle seçilmesi gerektiğini göstermiştir. Zira, literatürde de belirtildiği gibi, bellek ve dikkatin farklı alt türleri AH' de aynı zamanda ve aym oranda bozulmamaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The goal of this study was to determine the neuropsychological profile of different stages of Alzheimer's Disease (AD). The neuropsychological profile that included memory and related functions were measured using a neuropsychological battery composed of Wechsler Memory Scale-Revised (WMS-R), Vocabulary Subtest of Wechsler Adult Intelligence Scale- Revised (WAIS-R), Visual Auditory Digit Span Test-B Form (VADS-B), Word Stem Completion Test (WSCT) and Wisconsin Card Sorting Test (WCST). The sample consisted of 50 voluntary participants (31 females, 19 males). Participants had a mean age of 72.6 years (±9.2), were from two levels of education (5-1 1 years, 12 years and over) and three levels of AD. This study was composed of two stages. At stage one, depression level of the participants were measured using Hamilton Depression Rating Scale (HDRS); mental state was measured using Mini Mental State Examination (MMSE); AD stage was determined using Reisberg Global Deterioration Scale (GBS). Participants were grouped into mild (Stage2), medium (Stages 3-4) and severe (Stages 5-6) AD using GBS scores. The second stage of the study involved the administration of the neuropsychological tests to those subjects with the appropriate demographical and clinical characteristics. Tests were administered in three sessions; order of the sessions and the order of the tests within each session were counterbalanced. A 3X2 analysis of variance (ANOVA) was applied to the scores that were derived from the tests/ subtests of the six neuropsychological tests. The scores that were significantly affected in ANOVA with AD stage was subjected to 3X2 multivariate analysis of variance (MANOVA). Since the age of the participants varied between 45 and 87, age was entered as a covariate in order to control for its contaminating effect. MANOVA showed a significant effect of AD stage on all test scores. Post hoc analyses showed that verbal memory, visual memory, immediate and delayed recall (WMS-R scores); perseveration, conceptualization/reasoning (WCST scores) were significantly affected at medium AD level (Stages 3-4) and also at severe AD level (Stages 5-6). Short-term memory (VADS-B); semantic memory (Vocabularyvıı subtest of WAIS-R); and implicit memory (WSCT) were significantly affected at the severe AD level (Stages 5-6). Data were also analyzed using logistic regression analysis in order to determine the degree to which AD stages could be predicted from neuropsychological test scores. Of the 48 scores that were studied in the present study, findings on logistic regression analyses of 43 scores were found to be parallel with those obtained from MANOVA. Accordingly, the scores that were affected with stages of AD (MANOVA) also took place in the regression models (logistic regression analyses). AD is characterized primarily with memory disorder. The present study showed that the type of memory that is afflicted changes throughout the stages of the illness. This study thus showed that the choice of the neuropsychological tests used in studying memory and related cognitive functions is critical since these functions are not affected to the same extent at the same stages of AD.