Yerli televizyon dizilerinde kadın imgesine bakış (TRT örneği)
An Overview on the image of woman in native television series (example of TRT)
- Tez No: 144205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÖRGÜN-BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
11 ÖZET Günümüzde aile ve eğitim kurumlarının yam sıra en etkili bir toplumsallaşma aracı olarak kabul edilen televizyon, yaydığı iletilerle toplumda bireyleri etkileme gücüne sahiptir. Popüler kültürün geniş halk kitlelerine yayılmasında da aracı rolü oynayan televizyon, sinema ve tiyatroya nazaran daha“ucuz olması”ve kolay ulaşılması nedeniyle, halkın öncelikli tercih ettiği bir kitle iletişim aracıdır. İzlenme oranlarına bakıldığında, televizyonun çeşitli programlan arasında yer alan ve ticari amaçlarla çok kısa sürede çekilip gösterime giren yerli televizyon dizilerinin, en çok izlenen programlar arasında olduğu görülmektedir. Bu durum sosyal bilim araştırmacılarını, bu dizilerin içeriği ve topluma ilettiği mesaj lann niteliği konusunda düşünmeye ve bu konuyu araştırmaya yöneltmektedir. Nitekim son yıllarda Dünya' da ve Türkiye'de yapılan televizyon ile ilgili pek çok kültürel araştırmada- ki bunlar etki araştırmaları ve kadın, medya araştırmaları olmak üzere iki grupta toplanabilir- televizyonun, ekrandan yansıyan mesaj ve“imgelerle”bireylerin dünya görüşlerinin biçimlenmesindeki rolü ortaya konulmuştur. Bu nedenle bu programların yapımından gösterime girişine kadarki her aşamasında, özenle çalışılması ve bu konuda yetkili kuruluşlarca denetim mekanizmaları da işletilerek, daha kaliteli programlar yapılmasına gayret edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin kamu yayıncılığı yapan tek kuruluşu olan TRT' de ikibinli yılların başmda gösterimde bulunan onyedi dizi arasından seçilen, kadın sorunlarının yoğun olarak işlendiği,“Yeditepe İstanbul”ve“Üzgünüm Leyla”adlı iki yerli dizi incelenmiştir. Yerli dizilerde“nasıl”bir kadm imgesi sunulduğunun belirlenmesi amacıyla yapılan araştırma, konuları itibariyle benzerlik gösteren bu iki diziden seçilen bölümlere içerik analizi tekniği uygulanarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Today, besides family and education institutions, television, which is accepted as the most effective tool in becoming socialized, has the power of affecting individuals by the messages it spreads out. Television, which plays the mediator role in spreading popular culture to wide society groups, is a mass media which can be reached easily since it is very cheap compared to cinema and theatre. When looking at the ratings, it is seen that, the native television series which are produced in a short time and shown in television with commercial perspective, take place among the most preferable television programs. This situation makes social scientists think about and make researches on the contents of these programs and the quality of messages transferred to society with the help of these programs. However, in recent years, many cultural researches made in our country and all over the world which can be grouped in two groups namely woman and media researches and influence researches. These researchs brought up the role of the television in forming the world view of the individuals by the mesaages and“images”reflected from the television. That's why, by working carefully and running the control mechanisms of government, in each phase of the programs from production to show, it is endeavored to produce higher quality programs. In this study, the two native television series named“Yeditepe İstanbul”and“Üzgünüm Leyla”are observed since they are the two series in which“woman”is issued deeply as the subject among seventeen television series of TRT, which is the only television channel that works under government authority. This study, which was done in order to identify“what kind of woman image is served in native television series, is prepared by applying content analysis to the selected parts of these two series that shows similarities about their subjects.In the research, it is observed that the two series carry soap opera characteristics in general and it appears changes in many subjects from the beginning to the last part of the series. These series give spectators the view of the representation of the woman image who is very strong and who can live by herself without any support. On the other hand, it is seen that, in reality, patriarchal culture is intensively included in the series and it is found out that social sexual fixed decisions which are special to the established traditional subculture are produced in the series. According to the results of this research, it is found out that women in the series mostly take place in private areas; number of woman image in modern active role is more than man image in modern active role; even if woman works outside, she is mostly shown in domestic position; compared to the ”father and head of the family“ roles, ”mother and housewife“ roles are more frequently issued in terms of home roles of women and men; men give priority to ”wife/darling“ role of women; men do not help their wives on housework which are defined special to women. It is also determined that ”manhood theme“ is deeply issued and words and behaviours towards women that calls out sexuality/discrimination are frequently used. From the beginning to the end of the series, it is observed the general subject which is related to the woman's peace-loving. In these series, giving clearly women's ”uniting and conciliatory“ characteristics supports the view of matriarchal influence and values, which is the main topic of the ”cultural feminism“, being an effective component to improve societies. From one side, again women in the series continue these roles that society makes them adopt primarily with making deep, and from the other side, it is seen that struggles of women directed towards opening the public area is a reflection of the ”exceeding comprehension" of the cultural feminism.