Özel öğretim kurumları yöneticileri ile resmi okul yöneticilerininiletişim ve etkileme davranışları
Communication and influencing behaviours of administrators of private and public schools
- Tez No: 144204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BURGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ill ÖZET İletişim ve etkileme örgüt amaçlarını gerçekleştirmek için yöneticilerin uyguladığı yönetim süreçlerindendir. Bu nedenle yöneticilerin iletişim becerileri gelişmeli ve örgütte etkili iletişimi sağlama koşullan aranmalıdır. İşgörenlerin, örgüt amaçlarmı gerçekleştirmek için çalışmalarını sağlamak bu doğrultuda etkilenmelerine bağlıdır. İşgörenleri etkilemenin öneminin örgüt için gerekli olduğu kavranmalı ve etkilemenin değişik yollan keşfedilmelidir. Bu araştırma, özel lise, özel dershane, resmi lise yöneticilerinin iletişim ve etkileme davranışlarım saptamak, bu yöneticilerin iletişim ve etkileme davranıştan arasında fark olup olmadığım belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada şu sorulara yanıt aranmıştır; Öğretmen görüşlerine göre özel lise, özel dershane, resmi lise yöneticilerinin iletişim ve etkileme davranışlan nelerdir? Öğretmen görüşlerine göre özel lise, özel dershane, resmi lise yöneticilerinin iletişim davranışlan arasında ve etkileme davranışlan arasında fark var mıdır? Araştırma betimleme modelindedir. Araştırmanın evreni Balıkesir ili sınırlan içinde bulunan tüm özel öğretim kurumlan ile resmi okullarda görev yapan öğretmenlerdir. Evrenin büyüklüğü göz önüne alınarak örneklem tabakalı örneklem tekniği ve seçkisiz yöntemle belirlenmiştir. Örneklem büyüklüğü Cochran tarafından önerilmiş formülle hesaplanmıştır. Uygulanan anketi oluşturmak için alanyazın taraması yapıldıktan sonra araştırmacının deneyimlerinden, uzman görüşlerinden ve yapılmış araştırmaların bilgi toplama ölçeklerinden yararlanılarak bir anket formu geliştirilmiş, geçerliliğin arttınlabilmesi için uzman görüşüne başvurulmuş, güvenilirliği arttırmak için de anket taslağı 40 öğretmene iki hafta ara ile uygulanmıştır. Bu çalışmalardan sonra anketin test/tekrar test güvenirliği hesaplanmış ve anketin güvenilir olduğu saptanmıştır. Anket böylece son halini almıştır. Araştırma sonunda ulaşılan bulgular özetle şöyledir: Öğretmen görüşlerine göre; özel lise yöneticileri ölçekte yer alan 29 iletişim davranışından 17 tanesini her zaman, 12 tanesini çoğu zaman düzeyindeIV göstermektedirler. Aritmetik ortalaması en yüksek ve en düşük olan davranışları önemli haberleri sık sık duyurma, iletişimi bozan faktörleri önlemeye çalışmadır. Özel dershane yöneticileri iletişim davranışlarından 17 tanesini her zaman, 12 tanesini ise çoğu zaman düzeyinde göstermektedirler. En yüksek ve en düşük ortalamalı davranışları iletişime açık olma, iletişime başlamadan önce öğretmenlerin olası tepkileri hakkında bilgi toplamadır. Resmi lise yöneticileri iletişim davranışlarının tümünü çoğu zaman düzeyinde göstermektedirler. En yüksek ve en düşük ortalamalı davranışları iletişime açık olma, iletişime başlamadan önce öğretmenlerin olası tepkileri hakkında bilgi toplamadır. Bulgulara göre özel öğretim kurumlan yöneticilerinin iletişim davranışları arasında fark yoktur fakat resmi lise yöneticileri ile özel öğretim kurumları yöneticilerinin iletişim davranışları arasında anlamlı bir fark vardır. Özel lise yöneticileri ölçekte yer alan 28 tane etkileme davranışının 10 tanesini her zaman, 15 tanesini çoğu zaman, 2 tanesini ara sıra ve 1 tanesini hiçbir zaman düzeyinde göstermektedirler. Ortalaması en yüksek ve en düşük davranışları üstlendiği işi zamanında bitirme ve etkilemek için cezayı kullanmadır. Özel dershane yöneticileri etkileme davranışlarının 14 tanesini her zaman, 9 tanesini çoğu zaman, 4 tanesini ara sıra ve 1 tanesini hiçbir zaman düzeyinde göstermektedirler. En yüksek ve en düşük ortalamalı davranışları öğretmenlere dostça davranma, etkilemek için cezayı kullanmadır. Resmi lise yöneticileri etkileme davramşlanndan 23 tanesini çoğu zaman, 3 tanesini ara sıra ve 2 tanesini çok nadir düzeyde göstermektedirler. En yüksek ve en düşük ortalamalı davranışları giyimine özen gösterme, etkilemek için cezayı kullanmadır. Bulgulara göre özel öğretim kurumlan yöneticilerinin etkileme davranışlan arasında fark yoktur fakat resmi lise yöneticileri ile özel öğretim kurumlan yöneticilerinin etkileme davranışlan arasında anlamlı bir fark vardır. Bulgulara göre özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler yöneticileri hakkında daha olumlu düşünceler belirtmişlerdir. Özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler yöneticilerine karşı resmi liselerde olduğu kadar bağımlı olmadıklarından bu kurumlarda görev yapan öğretmenlerin daha rahat cevap verdikleri kabul edilebilir. Aynca özel öğretim kurumlarında sahip olunan fiziki olanakların öğretmenleri daha olumlu davranışlara yönelttiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Communication and affecting the people are two management processes used by managers in order to realize the aims of the organizations. Therefore, the communication skills of managers should be improved and necessary conditions. In order for employees to attempt to realize the goals of the organization, they should be influenced in this direction. The aims of the study are to determine the ways of the educational administrators at various levels such as high school (both private and public) to affect their personnel and their communication behavior and to find out whether or not there is a difference among these educational administrators in terms of these skills and behavior in the study, following research questions are addressed: What are the communication affecting behavior of the educational administrators according to the teachers' views? What are the differences among these educational administrators in terms of the behavior according to the teachers' views? The study has a descriptive model. In the study, the technique of layered sampling is used. The sample size is calculated using the formula developed by Cochran. In order to develop the questionnaire, the review of literature was carried out. Then, the draft questionnaire was submitted to the educational specialist and it was finalized. In order to increase its validity, the opinions of the educational specialists were obtained. The questionnaire was administered to a total of forty teachers. According to the views of the teachers; private high school administrators, in the public survey, 17 of the communication behavior is always done and 12 of the communication behavior is mostly done in 29 communication behaviors. According to the mean to declare the important news often is highest, to try to prevent the factor damaging communication is lowest. Private educational institutions administrators carry out the 17 of communication behavior always and 12 of them mostly. To be accessible to communication is highest. That the teacher collected the informationVI about probable reaction before beginning the communication is lowest. Mostly public high school administrators show all the communication behaviors. To be accessible to communication is highest. That the teacher collected the information about probable reaction before beginning the communication is lowest. According to the findings; in terms of the communication behavior, there is no difference between the administrators of the private high schools and private educational institutions but there is a statistically significant difference in communication behavior between public high school administrators and private high school, private educational institution administrators. According to the views of the teachers; private high school administrators carry out 10 of 28 affecting behaviors always, 15 of them mostly, 2 of them sometimes and 1 of them never. To use the punishment to influence the teachers is lowest. Private educational institution administrators carry out 14 of 28 affecting behaviors always, 9 of them mostly, 4 of them sometimes and 1 of them never. To use the punishment to influence the teachers is lowest. Public high school administrators carry out 23 of 28 affecting behaviors mostly, 3 of them sometimes and 2 of them rarely. To wear fashionable things to influence the teachers is highest. To use the punishment to influence the teachers is lowest. According to the findings; in terms of the affecting behavior, there is no difference between the administrators of the private high schools and private educational institutions but there is a statistically significant difference in affecting behavior between public high school administrators and private high school, private educational institution administrators. The findings of the study indicate that those teachers working in the private educational institutions have more positive views âbdüt their administrators. It may be a result of the fact that they are more comfortable to express their opinion. Another reason may be that private educational institutions have better physical facilities.