Krizlere yönelik stratejik iletişim yönetimi: Uygulamalı bir çalışma
Strategic communication management for crisis: A field study
- Tez No: 144206
- Danışmanlar: DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
11 ÖZET Günümüzde iş piyasalarında yaşanan yoğun değişimlerin hızı, bugünün örgütlerini hem iç hem de dış çevrelerinden gelen tehdit ve krizlerle baş başa bırakmaktadır. Bu sürekli değişim, aynı zamanda örgütlere çeşitli tehlike ve fırsatları da bir arada sunmaktadır. Enformasyon teknolojilerinin olağanüstü bir süratte geliştiği bir dünyada, örgütler hayatta kalabilmek ve başarılı olabilmek için“iletişim süreçlerini”ve“kriz”leri iyi yönetmek zorundadırlar. Bu çalışmada, halkla ilişkilerin genişleyen işlevi çerçevesinde yeni ve farklı yüzü“stratejik iletişim yönetimi”kavramı ve süreçleri incelenmiştir. Bu çerçevede kriz yönetimi süreci stratejik iletişim boyutuyla değerlendirilerek, bu yaklaşımın kriz yönetimine getirdiği katkılar ortaya koyulmuştur. Çalışmanın hipotezini sınamak amacıyla bir sivil toplum örgütünde yapılan alan araştırması ile, strateji ve iletişim merkezli bir yaklaşım olan“Stratejik İletişim Yönetimi”nin kriz yönetimine önemli katkılar sağlayabileceği saptanmıştır. Örgütlerin, genel olarak toplumun ve örgütün sosyal paydaşları nezdindeki saygınlığının pekişmesinde kriz dönemlerinde oluşturdukları görüntünün önemli bir payı vardır. Örgütlerin, kriz öncesinde ve kriz esnasında,“Stratejik İletişim Yönetimi”yaklaşımını benimseyerek, etkin bir“Kriz İletişimi Yönetimi”gerçekleştirmeleri, krizlerden daha az hasar görerek çıkmaları ve oluşabilecek fırsatları yakalamaları olasılığını güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY At the turn of the 21st century, business market is in a continuous wave of change and organizations are facing crises arising from their outer or inner environment. The rapid pace of change also provides new opportunities with today's organizations in times of crisis. In order to change a crisis into an opportunity, organizations have to manage“crisis”and the“communication process”properly in an atmosphere where information has an unbelievable circulation speed due to the development of information and communication technologies. In this framework Public Relations as a management function is deemed to be vital with its emphasis on the“communication processes”in a crisis. In this framework this study aims at examining a new and different side of the Public Relations discipline,“Strategic Communication Management”concept and its processes in line with the extending functions of public relations in a world witnessing the information and communication revolution. In order to test the hypothesis of this study, a field survey was conducted at a non-governmental organization. The survey proved that a strategic and communication centered approach,“Strategic Communication Management”, can contribute a lot to the management of a crisis. The image of an organization at a crisis period is strongly related to the pre- crisis image of the organization in the eyes of the public and the stakeholders. Therefore, by adopting an active“Strategic Communication Management”approach before and during a crisis, organizations can create a strong corporate image, realize a more effective“Crisis Communication Management”and can convert the threat of a crisis into an opportunity.