Temel iş-güç biçimi değişiminin yaşam tarzı üzerindeki atkileri: Afyon-Sandıklı örneği
  1. Tez No: 144210
  2. Yazar: SERKAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Ekonomistler ve sosyal bilimcilerin temel ilgi alanları olan sanayi devrimi genel olarak fabrikalaşma üzerine odaklanırlar. Tarım ekonomisi, büyük oranda kapitalist öncesi kriterlere bağlıydı. Fakat tarım ürünlerinin büyük oranda yine tarımsal sistem içinde tüketildiği pek çok gelişmemiş bölgenin tam olarak ticaretin olgunlaşmadığı ama nüvelerinin oluşmaya başladığı aşama olarak tasvir edilebilmesi için çiftçilerin tamamına yakınının emeklerinin ya da ürünlerinin büyük bir bölümümün satarak geçimlerinin sağlamaları gerektiğinin vurgulanması gerekir. Sanayi devriminden en çok etkilenen iş-güç biçimlerinden bir tanesi de çiftçiler olduğu için sosyolojik çalışmalarda çiftçiler ve işçilere yönelik bir ilgi oluştu. Sanayileşme ile birlikte çiftçilikten fabrika işçiliğine geçiş süreci Kuzey-Batı Avrupa 'da ilk olarak meydana gelen kendine özgü bir değişimdi. Makine kullanımı yaygınlaştığından dolayı buhar enerjisi, insan gücünün yerine kullanılmaya başlandı. Teknolojik gelişmeler yalnızca tarımda makine kullanımını gerekli kılmakla kalmayıp aynı zamanda çiftçilerin tamamına yakınının işlerini kaybetmelerini de sağlamıştır. Türkiye'nin çağdaş Batı seviyesini yakalayabilmesi için sanayileşmesi gerektiği sosyal bilimciler tarafından her geçen gün daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır. Türkiye'de meydana gelen sanayileşme süreci birbirinden farklı yaklaşımlar kapsamında ele alınmıştır. Fakat bu çalışmaların bireylerin yaşam tarzlarında meydana getirdiği değişikliklere gereken önemi vermemişlerdir. Sanayileşme ile birlikte Afyon-Sandıklf da yaşayanların gündelik yaşamlarında ve yaşam tarzlarında değişiklikler meydana gelmiştir. Bu yeni yaşam tarzının oluşumunun en önemli nedenlerinden birisi ise büyük oranda iş-güç biçimi değişiminden kaynaklanmaktadır. Bu anlamda çalışmamız, çiftçi ve işçilerin yaşam tarzlarında meydana gelen farklılıkları ortaya koymaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Industrial revoluation the main interest of economists and social scientists in general has focused on factory industry. The agricultural economy remained to a large degree pre-kapitalist. It ought, however, to be stressed that almost all farmers sold more preporation of their crop or else their Ibour so that even in the most underdeveloped regions in which a major proportion of farm produce was consumed on the farm agracultural system should more accurately be described or semi- commercial. For peasantry was one of the occupational community which fairly affected from industrial revoluation, social scientists bagan to create more value on peasants and factory workers in the sociological researches. With industrialization for pesasants move into the factory was unique case which emerged first in the south-west Europe. Owing to machine using become widespread, steam powered energy replaced with human energy. Technical development not only require using machine in agricultural unit but also almost all of the peasant los his job. It is now better understand by social scientists that Turkey will fulfill the industrialization level so that amount to the contemporary west level. Industrialization which occur in Turkey was observed by many different approaches. But this studies overlooked the emerging changes which influenced the individuals life style. With the industrialization those who live and work in Afyon-Sandikh region experienced some changes in everyday life and life style. One of the crucial sources of this new life style is greatly depend on occupational transition. In this sense owing to this process our study, focused on differentation of life style of peasants and factory workers.