Dopamin D2 reseptör antagonisti haloperidolün, sıçenlerde, görsel veya işitsel uyaranlar tarafından kontrol edilen, su alde etmeye yönelik edimsel davranış üzerindeki etkileri
Effects of dopamine D2 receptor antagonist haloperidol on the rat2s water-reinforced operant responding controlled by an auditory or visual stimulus
- Tez No: 144209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ŞENYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
in ÖZET Antipsikotik ilaçların, ayırdedici uyaranlarca kontrol edilen edimsel davranışlar üzerindeki etkileri, hedef yönelimli davranışı ortaya çıkaran özendirici motivasyon sürecinin nöral temellerinin anlaşılması için önem taşımaktadır. Ancak literatürde, davranışı kontrol eden farklı ayırdedici uyaranlar ile hedefe yönelik davranışlar arasında bir bağın kurulduğu ve bu türden bir bağın nöroleptiklerin davranışsal etkilerinde bir farklılaşmaya yol açıp açmadığım doğrudan test eden çok az sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı; dopamin D2 reseptör antagonisti olan haloperidolün, sıçanlarda, pekiştireç elde etmeye yönelik pedala basma davranışı üzerindeki etkilerinin ilacın dozuna, davranışın ayırdedici uyaranlar tarafından kontrol edilip edilmediğine ve ayırdedici uyaran türüne göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. 21 adet erkek, albino Wistar sıçanın (200-340 g) kullanıldığı bu çalışma Skinner kutusunda gerçekleştirilmiştir. Bu deneyde pekiştireç olarak su kullamlmıştır. Pedalın üstüne yerleştirilmiş olan bir ışık, deney gruplarından birisi için, deney aygıtı üzerine yerleştirilen bir hoparlör aracılığı ile verilen 1500 Hz 80 dB ses ise diğer deney grubu için ayırdedici uyaran olarak kullamlmıştır. Denekler günde 10'ar dakikalık koşullama denemelerine tabi tutulmuşlardır. Deneysel uygulamaların ilk aşamasında, her bir deneğe pedala basması öğretilmiştir. İkinci aşama başlamadan önce denekler seçkisiz olarak üç gruba ayrılmış ve gruplar deney koşullarına seçkisiz olarak atanmıştır. Gruplardan birisi, kontrol grubu, diğerleri ise deney gruplarıdır. Kontrol grubunda yer alan denekler (n = 6) için pedal, deneyci tarafından bir dakika aktif (S+ koşulu) - bir dakika pasif (S- koşulu), konuma getmlmiştir. Daha sonra bu döngü deneme sonuna kadar tekrarlanmıştır. Deney gruplarından birisi için ışık (n= 8), diğeri için ise ses (n = 7), birer dakika süreyle pedalın aktif olduğunu haber veren ayırdedici uyaranlar olarak kullanılmış veIV denekler sadece bu uyaranların varlığında pedala bastıklarında su elde edebilmişler, S- koşulunda ise pedala bassalar bile su elde edememişlerdir. S+ koşulunda, sürekli pekiştirme tarifesi (FR 1) uygulanmıştır. S+ ve S- koşullarının sıralaması her bir denek ve her bir gün için ayrı ayrı, seçkisiz olarak belirlenmiştir. Üçüncü aşamada, temel düzey oluşturmak amacıyla 6 gün boyunca detayları II. aşamada açıklanan işlemlere devam edilmiştir. Dördüncü aşamada ilaç etkileri test edilmiştir. Her deneğe haloperidolün üç değişik dozu (0.08, 0.16 ve 0.32 mg/kg, ip), davranış ölçümlerinden 45 dakika önce, ikişer gün aralıkla Latin Kare desenine uygun olarak verilmiştir. Haloperidol enjeksiyonu günlerini birbirinden ayıran iki günlük sürede de davranış ölçümleri alınmaya devam edilmiş, bu günlerden ilkinde deneklere hiçbir enjeksiyon yapılmazken, bunu izleyen gün, her bir deneğe, denemelerden 45 dakika önce serum fizyolojik (lml/kg) enjekte edilmiştir. Pedala basma sayısı verüerinin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde kullanılan varyans analizi (ANOVA) sonuçlarına göre grup temel etkisinin manidar olmadığı, buna karşın doz ve koşul temel etkileri ile doz ve koşul ortak etkisinin manidar olduğu bulunmuştur. İlacın S+ koşulunda gerçekleştirilen davranışların toplam davranışlara oranında bir farklılaşma yaratıp yaratmadığının, gruplara ve dozlara bağlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığım anlayabilmek amacıyla uygulanan varyans analizi sonuçlarına göre ise grup temel etkisi manidar bulunmuştur. Hangi gruplar arasında fark olduğunu görebilmek amacıyla yapılan Tukey testi sonucunda, ışık grubu ve ses gruplarının S+ koşulundaki davranış sayısı yüzdesinin, kontrol grubu S+ koşulundaki davranış sayısı yüzdesinden manidar bir biçimde yüksek olduğu bulunmuştur. Doz temel etkisi ise gözlenmemiştir. Diğer bir deyişle, deneklerin S+ koşulunda yaptıkları davranış oranı, ilacın bütün dozlarında korunmuştur. Sonuçlar, dopamin D2 reseptörlerinin bloklanmasının motor bozulmaya yol açtığım fakat çevresel uyaranların özendirici değerinin azalmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the effects of dopamine receptor antagonists on goal-directed behaviors controlled by various environmental stimuli is important for understanding the neural mechanisms underlying conditioned incentive motivation. However, the number of studies, in which an association between a discrete environmental stimulus and an instrumental behavior was formed in an operant setting, and then, effects of neuroleptics on this association was examined, is limited. The principle aim of this research was to test behavioral effects of dopamine D2 receptor antagonist haloperidol in the rat's water-reinforced lever pressing behavior controlled by discrete environmental stimuli. Subjects were 21 male albino Wistar rats, and the experiment was conducted in a Skinner box. Water was used as reinforcer. Light placed above the lever was used as a discniminative stimulus for one of the experimental groups, and 1500 Hz, 80 dB tone presented via a loudspeaker located on top of the Skinner box was used as a discriminative stimulus for the other experimental group. Subject were exposed to 10 minute daily conditioning trials during the course of entire experiment. The first phase of the experiment involved acquisition of lever pressing behavior. Then, subjects were randomly assigned to one of the three groups, and groups were randomly assigned to experimental conditions before the second phase of the experiment. One of the groups was control group, and the others were experimental groups. For the subjects in the control group (n = 6), the lever was active for a minute (S+) and inactive for the next minute (S-). This cycle has been repeated for the rest of the experimental session. For one of the experimental groups light (n = 8) and for the other experimental group tone (n = 7) were used as discriminative stimuli signalling that the lever was active. Subjects could retrieve the reinforcer by pressing the lever only when the chscriminative stimulus was present. During the S- period, subjects did not receive the reinforcer even if they pressed theVI lever. For the S+ condition, a continuous reinforcement schedule (FR1) was used. The order of the S+ and S- conditions for every subject and every day of the experiment had determined randomly. In the third phase of the experiment, to form a baseline, the procedure of the second phase had been repeated for six days. In the fourth phase, the effects of the drug had been tested. Three different doses of haloperidol (0.08, 0.16, and 0.32 mg/kg, ip) were injected 45 minutes before the behavioral measurements according to the Latin Square design. Two days of non- drug trials were intervened between drug injection days. Behavioral measurements were also taken for the intervening two-day periods. For the first day no injection was done but for the second day, 45 minutes before the trials 1 ml/kg serum physiologic was adrninistered as vehicle. The results of a three-way analysis of variance computed on frequency measures showed that group main effect was not significant, but the main effects of dose and condition was significant. The interaction effects of dose and condition were also significant. Variance analysis, computed to investigate if the drug had any effects on the proportion of behaviors under S+ condition to the total number of behaviors regarding group and dose, revealed that the main effect of group was significant. Tukey test results showed that for the light group and tone group the percentile of the behaviors under S+ condition were significantly higher than control group's behaviors under S+ condition. Haloperidol did not change this pattern of behavior. These results show that dopamine D2 blockade produces a performance deficit but does not reduce conditioned incentive properties of discrete environmental stimuli.