Sosyolojide nitel araştırma geleneğinin tarihçesi
History of qualitative research in sociology
- Tez No: 144240
- Danışmanlar: PROF.DR. BEYLÜ DİKEÇLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
in ÖZET Bu araştırmanın amacı, günümüzde gerek araştırmacılar gerekse metodolojisüer tarafından artan bir ilgiyle karşılanan nitel araştırma yöntemlerinin sosyolojideki tarihçesinin incelenmesidir. Bu amaçla araştırmada öncelikle nitel araştırma geleneğinin düşünsel temellerini oluşturan düşünce okulları ve yaklaşımlar incelenmiş; özellikle Alman felsefe geleneği, hermeneutik, fenomenoloji, etnometodoloji, sembolik etkileşimcilik ve bir bütün olarak yorumcu sosyolojilerin nitel araştırma geleneğine çeşitli yönlerden sağladığı katkılar gösterilmeye çalışılmıştır. Araştırmada ayrıca nitel araştırma alanında yaşanan gelişmeler, sosyal araştırmalar tarihindeki ilk nitel çalışmalardan başlanarak günümüze dek kronolojik olarak ele alınmıştır. Sosyolojide nitel araştırma tarihi, dönemlere ayrılarak incelenmiş ve her bir dönemde gerçekleştirilmiş olan önemli araştırmaların, yayınlanan önemli metodolojik metinlerin ve uygulama pratikleri bakımından yaşanan gelişmelerin neler olduğundan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this study is to investigate the history of qualitative research methods which increasingly attract attention both from researchers and methodologists in sociology. With this purpose, initially, the approaches and schools of thought, which constitute the intellectual foundations of qualitative research tradition are investigated. The contributions to this tradition made by particularly the German philosophical tradition, hermeneutics, phenomenology, ethnomethodology, symbolic interactionism and interpretative sociologies as a whole, are tried to be demonstrated. Besides, in this study, the developments which have been occurred in qualitative research area, is considered chronologically, starting from the first qualitative works in social research history till today. The history of qualitative research in sociology is studied by dividing into periods. The most important researches, methodological texts and improvements in application practices in each period are mentioned.