Kasım 2000 ve şubat 2001 krizlerinin Türk bankacılık sistemine olan etkileri
The Effects of november 2000 and february 2001 crises on Turkish banking system
  1. Tez No: 144239
  2. Yazar: MEHMET HAKAN KİZİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Son yıllarda gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeler, ekonomilerinin çok büyük hasar görmesine neden olan finansal krizler yaşamışlardır. Bu krizler ülkelerin refahını bozarken, reel sektörde, mal ve hizmet piyasalarında, işgücü piyasalarında ve en önemlisi bankacılık sektöründe büyük yaraların açılmasına neden olmuştur. Küreselleşmenin de etkisiyle birbirleriyle ticari ilişkiler geliştiren veya aynı kategoride olan ülkeler krizlerin yayılması ve bulaşmasını engelleyememişler ve bu krizlerden etkilenmişlerdir. Krizlerin olmadığı bir ortam elbette herkesin arzu edeceği bir olgudur. Ancak böyle bir şeyin gerçekleşmemesi, ülkelerin ve ekonomiyi yönetenlerin belli başlı öğelere dikkat etmelerini gereli kılmaktadır. Krizler farklı farklı ülkelerde yaşanmasına karşın benzer nedenler etkili olmaktadır. Bu sebeple ekonomi ve para yönetimi karâr alıcılarının kriz göstergelerini iyi incelemesi, alınabilecek önlemleri herkesten önce planlamaları gerekmektedir. Bankacılık sektörü ülkelerin en önemli mali kuruluşlarındandır. Bu nedenle ülkemizde de yaşandığı gibi sektörün yeniden yapılandırılması ve rehabilitasyonu önem kazanmaktadır. Sistemin kırılgan yapısının onarılması ülkenin mali politikaları açısından büyük önem taşımaktadır. Güven unsuru olan bankaların yapılarının kuvvetlendirilmesi zorunlu bir unsurdur. Bu çalışmanın amacı, 2000 Kasım ve 2001 Şubat krizlerinde yaşanan gelişmelerin ve bunların ülke ekonomisi ve bankacılık sistemine vermiş olduğu zararların tespit edilmesi ve Türk bankacılık sistemindeki verilerle hesaplanan oranlardan, kriz göstergelerini belirleyebilenlerin ayrıştırma güçlerinin olup olmadığı bulmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In recent years, both developed and developing countries have experienced financial crises which have caused great damages to their economies. Damaging the prosperity of countries on the one hand, these crises have also brought about great problems in the real sector, in commodity and service markets, in manpower, and foremost in banking sector. The countries which have developed business relations with each other or the countries which are in the same category have not been able to prevent the spread of these crises and have been affected by them. Everyone desires a situation in which there are no crises. For such a situation to come true, however, the countries and the managers of their economies must pay particular attention to certain factors. Despite the fact that crises occur in different countries, similar causes are in effect. Therefore, the decision-makers of economy and monetary administration must carefully examine the crisis indicators and plan the measures to be taken before anyone else. The banking sector is one of the most important financial institutions of a country. As also experienced in our country, the restructuring and rehabilitation of this sector gains importance. The repair of the fragile structure of the system is of vital importance in terms of the country's financial policies. Strengthening the structure of the banks with credibility is an important element. The purpose of this study is to identify the developments in the crises if November 2000 and February 2001 and the harms which they done to the country's economy, and find out whether or not on the rates out of those calculated through the data in the Turkish banking system have discrimination power.