Web tabanlı yüksek lisans eğitimi: Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi için bir platform önerisi
The Web based graduate education: A proposed application platform for department of information
  1. Tez No: 144241
  2. Yazar: LEVENT ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET EMİN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Documentation and Information
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
11 ÖZET Günümüzde bilginin ekonomik bir değer olmasıyla toplumsal yapı değişime zorlanmakta, kavram ve kurumlar sorgulanarak yeniden biçimlenmektedir. Toplumsal dönüşüm bireylerin olabildiğince sürekli bir öğrenme sürecini yaşamasını ve kendilerini güncelleme isteğini beraberinde getirmektedir. Süreç içerisinde kütüphanecilik bölümlerinin yeniden yapılandırılmasıyla birlikte isimleri“Bilgi ve Belge Yönetimi”olarak değiştirilmiş, ders programları gözden geçirilmiş ve farklı eğitim platformları tartışılmaya başlanmıştır. Web tabanlı eğitim, bilgi ve belge yönetimi bölümlerinde özellikle yüksek lisans/bilim uzmanlığı eğitiminde değerlendirilmesi gereken eğitim platformlarından birini oluşturmaktadır. Bu platform, öğrencinin bilgi ve beceri birikimi edinmesinin yanı sıra, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneği kazandığı, lisans sonrası eğitiminde yapacağı bireysel araştırmalarındaki sorumluluğunu ön plana çıkarabildiği bir yapıda oluşturulabilmektedir. Çalışmamızda“Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü mezunlarının yüksek lisans eğitimleri, bir Web tabanlı uygulama platformu üzerinden nasıl gerçekleştirilebilir, bu platformun bileşenleri nelerdir”sorusuna yanıt aranmaya çalışılmakta, dünya ve ülkemizdeki mevcut durum analiz edilerek, örnekler ışığında Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans/Bilim Uzmanlığı eğitimi için bir uygulama platformu geliştirilmektedir. Çalışma esnasında uzaktan eğitimin tanımı, kapsamı, tarihçesi, modelleri, Web tabanlı eğitim bileşenleri özetlenmekte, Web tabanlı eğitim ile Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümleri arasındaki ilişkiler kurulmakta, programları hakkında bilgi verilmektedir. Geliştirilen uygulama platformunun yapısı tanıtılmakta, modüllerin özellikleri vurgulanmakta ve ülkemizde benzer bir yapı kurmak için yapılması gerekenler öneriler halinde verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY As knowledge acquires economic value, the social structure is forced to change, and concepts and institutions are reshaped through questioning. Social transformation goes hand in hand with a desire of individuals to update themselves and to live a process of constant learning as much as possible. In time and with the restructuring of the departments of library science, their names have been changed to“Information Management,”their curricula have been revised, and alternative educational platforms have started to be discussed. In the departments of Information Management, web based education constitutes one of the educational platforms to be utilized, especially at the level of graduate study. This platform also provides a structure for the students which enables them gather to information and build skills on evaluation and interpretation of personal studies at graduate level. This study aims to answer the question“How can a web based MA and Ph.D. application platform be developed for the graduates of the departments of Information Management?”By analyzing the present conditions in the world and Turkey and under the light of the examples, this study develops a application platform for MA and Ph.D. study for Hacettepe University, Department of Information Management. This study provides the definition of distance learning, its scope, history and models, and the components of the web based education. It also builds relations between web based education and departments of Information Management, and gives information about their programs. This study also presents the structure of the platform developed and emphasizes features of the modules and makes some suggestions for building a similar structure in our country.