Esnek çelışma modeli ve Karaman İli bisküvi üretim işletmeleri üzerine bir uygulama
Flexible working model as applied to the biscuit producing factories of Karaman
- Tez No: 144250
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİ KUZGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın temel konusunu; 1970 ekonomik krizinin, küreselleşme ve uluslararası rekabetin, teknolojik gelişmelerin ve sektörel yapıda yaşanan dönüşümlerin etkisi ile ortaya çıkan esnek çalışma modeli oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, üretim sürecinde yaşanan dönüşümler genel özellikleriyle birlikte anlatılmakta, esnekliğe neden olan faktörler incelenerek esneklik türleri hakkında işçi ve işveren kesimleri tarafından yapılan değerlendirmelere dikkat çekilmektedir. İkinci bölümde, esnek çalışma modeli türleri ile işçi ve işveren üzerindeki olası etkileri tartışılmakta ve Türkiye'de, esnek çalışma uygulamalarının dayandırıldığı 4857 sayılı İş Kanunu düzenlemelerine dikkat çekilmektedir. Aynı bölümde, Türkiye işgücü piyasasının yapısal özellikleri belirlenerek, esnek çalışma modelinin Türkiye'de uygulanabilirliliği tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde ise; işçi ve işveren kesimlerinin uygulama konusu olarak seçilen esnek çalışma modeline getirdikleri eleştirilerin test edilmesi yer almaktadır. Bu amaçla, Karaman İli bisküvi üretim işletmesi uygulama alam olarak seçilmiştir. Karaman İli'nin sosyo-ekonomik yapısı belirlenerek, Karaman İli bisküvi üretim işletmelerinde çalışan işçilere uygulanan anketin Ki-Kare testi ile değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçların yorumlanmasıyla çalışma tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This is a study of the effect of the 1970' s economical crisis and how globalisation, international competitions, technological developments and sectorial structural improvements influence flexible working shift systems. In the first part of this work, the transformation in the production process from a general perspective is explained. The reasons for flexibility are carefully examined and flexibility types with respect to employee and employer's valuations are emphasised. In part two, a discussion of the possible infuence of flexible working types on both employer and employee can be found and attention is paid to flexible working schedules in Turkey. In particular Turkey's 4857 labor contract is examined. This section also examines the labour particulars within the market structure and discusses how to effectively enact flexible working types in Turkey. Finally, criticisms raised by both employers and employees to the flexible working shift system are scrutinized. To achieve this goal, the Turkish province of Karaman will be examined. In the attempt to analyze Karaman' s socio-economical structure, a poll has been taken of the the employees working within the many biscuit factories found within this province. The poll has been analyzed using the Chi-square method and the results complicated by my interpretaion.