Genellenebilirlik kuramı ve çok değişkenlik kaynaklı Rasch modelinin karşılaştırılmasına ilişkin bir araştırma
A Reseach on comparisons of generalizability theory and many facets Rasch measurement
  1. Tez No: 144251
  2. Yazar: HAKAN ATILGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATA TEZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmada; 2002 ve 2003 yıllarında yapılan Müzik öğretmenliği özel yetenek seçme sınavları verileri kullanılarak Genellenebilirlik Kuramı ve Çok Değişken Kaynaklı Rasch Modeli analizleri gerçek verilerle uygulanmıştır. Analizler sonucunda elde edilen verilerle; Genellenebilirlik Kuramının tek değişkenli ve çok değişkenli modellerinin istatistikleri karşılaştırılmış ve Genellenebilirlik Kuramının alternatif Karar çalışmalarının gerçek durumla tutarlılıkları incelenmiştir. Ayrıca Genellenebilirlik Kuramı ve Çok Değişken Kaynaklı Rasch Modeli istatistikleri karşılaştınlmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Genellenebilirlik Kuramının tek değişkenli ve çok değişkenli modellerinin aynı ölçme durumu için alt boyutlardan oluşan testlerde farklı sonuçlar ürettiği, G ve Phi katsayılarının modelden etkilendiği ve alternatif Karar çalışmalarıyla farklı puanlayıcı sayılan senaryoları karşısında elde edilen G ve Phi katsayılarının gerçek durumda kestirilenlerden farklı olduğu görülmüştür. Ayrıca, hem Genellenebilirlik Kuramı hem de Çok Değişken Kaynaklı Rasch Modeli yaklaşımlarının her ikisinin de oldukça kullanışlı sonuçlar ürettiği görülmekle birlikte, Genellenebilirlik Kuramı ve Çok değişken Kaynaklı Rasch Modeli ile değişkenlik kaynaklan için kestirilen sonuçlarının kısmen tutarlı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, analysis of Generalizability Theory and Many Facets Rasch Measurement were administered using real data from the result of aptitude test in teaching music at the beginning of 2002 and 2003 academic year. With the date gathered at the and of the analysis; the statistics of univariate and multivariate models of Generalizability Theory between the real situation and alternative decision study of Generalizability Theory was examined. Beside, the statistics of Generalizability Theory and Many Facets Rasch Measurement were compared. According to the collected results, it was concluded that univariate and multivariate models of Generalizability Theory produced different results for the same measurement which was constructed subtest, and the G and Phi coefficients were affected by the model, and that the real situation was different from G and Phi coefficient expected produced from alternative decision study and the scenarios of differently rater. In addition, it was seen that estimated results for facets were partly consistent whereas both Generalizability Theory and Many Facets Rasch Measurement were seen to have produced highly useful results. m