Uluslararası çifte vergilendirmeyi önleme andlaşmalarının gerekliliğinin Birleşik Krallık ile Türkiye arasında imzalanan andlaşma çerçevesinde değerlendirilmesi
The Need for double taxation avoidance treaties an analysis based on treaty signed between Turkey and United Kingdom
  1. Tez No: 144278
  2. Yazar: İBRAHİM NİHAT BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Uluslararası çifte vergileme, gerek adalet boyutu ve gerekse uluslararası ticaretin önündeki en önemli engellerden biri olması boyutu ile hukuktaki en hararetli tartışma konularından birisidir. Bu sorunu çözmeye yönelik olarak izlenen iki temel yaklaşım bulunmaktadır: Mahsup yöntemi olarak da bilinen ulusal yöntem ile iki taraflı vergi andlaşmaları olarak bilinen uluslararası yöntem. Her iki yöntem de, farklı yollardan devletin vergilendirme gücünü sınırlandırmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, Türkiye ve ingiltere'deki uygulamaları incelemek suretiyle, sözkonusu yöntemlerin çifte vergilendirmeyi önleme özelliklerini karşılaştırmaktadır. Türk vergi sistemi ve İngiliz vergi sisteminden alınan örneklerin incelenmesi sonucunda, iki taraflı vergi andlaşmalarının çifte vergilendirmenin önlenmesi bakımından mahsup sistemine kıyasla daha fazla avantajlar içerdiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The international double taxation is one of the highly debated issues in the law not only because it is a juriducial problem but also because it is considered as a very important hinderence before the international trade. To solve this problem, there are two main approaches followed: the national method which is also known as the foreign tax credit method and the international method which is known as the bilateral tax treaties. Both approaches are aimed to restrict the state's taxation power via pursuing different procedures. This study aims to discuss the comparative advantages of these methods in terms of avoiding the double taxation by analysing the implementation in Turkey and the United Kingdom. Relying heavily on examples from the Turkish Tax system and the United Kingdom's Tax System, the study concludes that the bilateral tax treaties approach has more advantages than the foreign tax credit method in terms of eliminating the double taxation.