İnsanda dikkatlilik, üst-biliş performansı ve bellke türlerinin oluşturduğu ilişkiler örüntüsünün incelenmesi
An Investigation of relations between attention, performance of meta-cognition and memory types in humans
- Tez No: 144277
- Danışmanlar: PROF. DR. SİREL KARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, üç ayrı bellek türü (kısa süreli bellek: KSB; çalışma belleği: ÇB ve aşın öğrenilmiş malzeme: AÖM), iki ayrı dikkat türü (odaklanmış dikkat, sürekli dikkat) ve iki ayrı üst-biliş türü (hatırlanan bilginin doğruluğu: HBD; farkındalık düzeyi: FD) ölçümleri arasındaki ilişki örüntüsünü ortaya koymak ve, ayrıca, bellek türlerinin dikkat ve üst-biliş ölçümlerinden yordanabilirliğini incelemektir. Çalışmanın örneklemini 2002-2003 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerine devam eden, 72 (38 kız, 34 erkek) sağlıklı denek oluşturmuştur. Çalışmada kullanılan test / görevler şunlar olmuştur. KSB 'yi ölçmek için, Görsel İşitsel Sayı Dizileri B Formu (GİSD-B) ve Kelime Listesi (KL), test / görevleri kullanılmıştır. KL ayrıca, AÖM görevinde de kullanılmıştır. ÇB görevleri olarak İşlem-Sayı Uzamı (ÎSU) ve İşlem-Kelime Uzamı (İKU) kullanılmıştır. Çalışmada odaklanmış dikkat Stroop Testi TBAG Formu ile, sürekli dikkat ise İşaretleme Testi Türk Formu (İT) ile ölçülmüştür. Ayrıca çalışmadaki bellek görevlerinin her biri için iki ayrı üst-biliş ölçümü, HBD ve FD alınmıştır. Belirtilen amaçlan incelemek üzere araştırmada farklı istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Buna göre, dikkat ve bellek test / görevlerinden hesaplanan puanlar arasındaki ilişkileri belirlemeye yönelik olarak korelasyon analizi, Aşamalı Lojistik Regresyon Analizi, Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) Analizi uygulanmıştır. Bellek test / görevlerinden hesaplanan FD puanının deneklerin, dikkat, KSB, ÇB ve AÖM test / görevlerinden hesaplanan puanlar üzerindeki etkisini test etmek üzere faktörlü desenlere uygun MANO VA yapılmıştır. Dikkat test / görevleri arasındaki korelasyon analizi sonuçlan, her iki testin süre puanlan arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bellek test / görevleri arasındaki ilişkilere bakıldığında, KL ve AÖM test / görevlerindeki puanlar arasındaki ilişkiler anlamlı olmasına karşın, bu puanların, ÇB test / görevlerindeki puanlarla olan ilişkileri anlamlı bulunmamıştır. Buna karşın, GİSD-B puanlanm yalnızca İSU test / görevindeki puanlarla anlamlı ilişki göstermiştir. Bellek ve dikkat test / görevleri arasındaki korelasyon analizi sonuçlan ise, bu görevler arasında az sayıda anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Lojistik Regresyon Analizleri sonuçlan, bellek test / görevlerindeki FD puanının, yine bellek / test görevlerinden hesaplanan puanlardan yordanabildiğini göstermiştir. Ek olarak, KL ve AÖM'deki FD'nin, bellek görevlerindeki puanların yanısıra, dikkat puanlanndan da yordanabildiği sonucu elde edilmiştir. Buna göre, bellek test / görevlerindeki FD'nin, bellek puanlanyla pozitif, dikkat puanlanyla negatif yönde ilişkisi olduğu görülmüştür. YEM analizi sonuçlan, KL ve AÖM'deki FD'nin, bu test / görevlerden hesaplanan punlardan yordanabildiğini göstermiştir. MANOVA sonuçlan, AÖM görevindeki FD'nin, Stroop'un bazı süre puanlan üzerindeki etkisinin anlamlı olduğunu göstermiştir. Buna karşın farklı bellek görevlerindeki FD'nin, bellek görevlerinden hesaplanan puanlar üzerinde farklı etkileri olduğu görülmüştür. Puanların genellikle yüksek FD grubu lehine olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, üst-biliş performansının, bellekteki geri getirme süreciyle ilişkili olduğu yönündeki literatür bulgulanyla uyumlu olmuştur. Mevcut araştırmada dikkat performansıyla üst-biliş performansı arasında elde edilen ilişkiler, üst-biliş ve yönetici işlevler kavramlarının benzer süreçler olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The principle aim of this study was to examine the pattern of relations among measurements of three different types of memory; short-term memory (STM), working memory (WM), and overlearned material (OLM); two different types of attention; focused attention and sustained attention; and two different types of metacognition; correctness of remembered information (CRT) and level of awareness (LA). Likewise, the predictability of memory types on the basis of attention and metacognition measurements (scores) were also evaluated. The sample consisted of 72 healthy subjects (38 females and 34 males) attending various departments in Hacettepe University during the 2002-2003 academic year. The tests/tasks used in the study were as follows; STM measures were taken by Visual Auditory Digit Span Tests-B Form (VADS-R) and a Word List (WL) task. WL was also employed as an OLM task. Operation-Number Span (ONS) and Operation- Word Span (OWS) were used as WM tasks. Focused attention was measured by TBAG form of Stroop Test, and sustained attention was assessed by Turkish form of Cancellation Test. In addition, for each memory task, two different measurements of metacognition (CRI and LA) were taken. To investigate the specified objectives, various statistical techniques such as Correlation, Stepwise Logistic Regression, and Structural Equation Modeling (SEM) analyses were employed. A MANOVA for factorial designs was also used to test the effect of LA scores of memory test/tasks on the scores of STM, WM, and OLM test/tasks. Correlation analysis of attention test/tasks revealed the existence of significant relations between the duration scores of the two tests. Although there were significant relations between the scores of WL and OLM test/tasks, the same memory test/task scores were not significantly related with the scores of WM test/tasks. The scores of VADS-R were significantly related only with the scores ofODS test/tasks. The correlation analysis between memory and attention test/tasks showed that there were a few number of significant relations between these tasks. The results of logistic regression analysis showed that the scores of LA in memory test/tasks, could be predicted on the basis of the scores of memory test/tasks. In addition, it was found that the scores of attention could also be used in predicting LA for WL and OLM tasks. The results showed that LA in memory test/tasks were correlated positively with the scores of memory and negatively with those of attention. The SEM analysis showed that the scores of LA measured by WL and OLM could be predicted from the scores obtained from these test/tasks. The results of MANOVAs showed that the LA measured by OLM had significant effects on some duration scores of Stroop Test. In contrast, the LA in different memory tasks had diverse effects on the scores calculated for memory tasks. It was also shown that participants in high LA group scored higher on memory tasks. The results of the study were in congruence with the findings in the literature illustrating that metacognition performance is linked with the process of retrieval from memory. The findings of the present research on relationships between attention and metacognition performances has shown that metacognition and executive functions could be similar processes.