Kapadokya doğasının lüster sırlı seramik formlarda yorumu
The Adaptation of Cappadocian natural forms in lustre glazed ceramic works
  1. Tez No: 144279
  2. Yazar: TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET“Kapadokya Doğa Biçimlenmelerinin Lüster Sırlı Seramik Formlarda Yorumu”adlı bu Sanatta Yeterlik Eseri Çalışması Raporu'nun 1. bölümünde“însamn 'Doğa' İlgisi”başlığı altında insan-doğa ilişkisinin başlama evreleri araştırılmış, Çatalhöyük örneğiyle de Neolitik Devir insanının doğa kavrayışı irdelenmiştir. Aynı bölümde“Doğa Kavramı ve 'Düşünce' Olgusunun Gelişimi”konusu incelenmiş, Antik Yunan' dan günümüze doğarım yaşam ve sanata etkisi araştırılmıştır. Bu bölüm,“Sanatta Soyuta Giden Yol”alt başlığıyla tamamlanmış ve bu son bölümde doğa biçiminden hareketle soyut biçime ulaşan insanın serüveni genel bir Özetle anlatılmıştır. 2. bölümde ise bu raporun konusu olan Kapadokya doğası oluşum aşamalarının yam sıra adı ve bu adın kökeniyle araştırılmış ayrıca Kapadokya doğasını bütünleyen yapay etkenler de bu bölümün içinde incelenmiştir. Bu yapay etkenlerin arasında bulunan Hıristiyan dini etkileri, freskolar, yeraltı şehirleri ve Selçuklu Devri yapılan da raporda sunulmuştur. Raporun teknik kısmım oluşturan 'Lüster' sırlan ise 3. bölümde ele alınmış ve tanım, tarihçe, teknik sınıflandırmalar ve günümüzden örneklerle bölüm tamamlanmıştır. Son bölümde de günümüz seramik sanatında doğa yorumlan araştırması sunulmuş ve Kapadokya doğasının lüster sırlı seramik formlardaki yorumlamalan ve bu konuyu oluşturan temel düşünceler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Within the first section of this study report named“The Adaptation of Cappadocian Natural Forms in Lustre Glazed Ceramic Works”the initial stages of man- nature relationship have been studied with the heading“ man's interest in 'Nature' ”. Besides, with the focus on the case of Çatalhöyük, the neolitic man's conceptualization of nature has been analyzed. In the same section, the subjects of“the concept of nature and the development of the phenomenon of ”thought“ have been analyzed. Furthermore, the influence of nature on life and art since Ancient Greece till the present has been studied. This section ends with the subsection ”The Path that Leads to the Abstract in Art" where the quest of man from natural forms to abstract forms has been briefly summarized. In the second section, the stages of formation of the nature of Cappadocia have been analyzed as well as artificial factors that complete the nature of Cappadocia. Among the artificial factors, the effects of Christianity, freskos, underground cities, Seldjukide period constructions have been presented in the report. In the third section which constitutes the technical portion of the report, the lustre glazes have been dealt with. The section also studies definitions, history, technical classification and contemporary samples. In the final section a research on the adaptations of nature in contemporary arts of ceramic has been presented and the adaptation of Cappadocian natural forms in lustre glazed ceramic works as well as the fundamental ideas that shape the subject matter have been analyzed.