Karadeniz' de petrol ve doğalgaz taşımacılığı
Oil and gas transportation in the Black Sea
  1. Tez No: 144280
  2. Yazar: YUSUF BAYBARS ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Karadeniz, Türkiye'nin su politikalarında önemli bir yer tutar. Kafkasya ve Hazar Havzası enerji kaynaklarının Batı pazarlarına taşınmasında Karadeniz bir geçiş güzergahıdır. Mavi Akım ve Bakü-Ceyhan Projeleri bu anlamda Türkiye'yi ilgilendiren projelerin başında gelir. Avrupa-Atlantik yapılarının Karadeniz ve Güney Kafkasya ile ilişkilerini derinleştirmesi, Hazar enerji kaynaklarının Batı pazarlarına Türkiye üzerinden taşınmasını kolaylaştıracaktır. Türk Boğazlar sistemi, Türkiye'ye Karadeniz'de gerek hukuki gerekse stratejik açıdan hakim bir statü verir. Karadeniz'de Tuna Nehri vasıtasıyla endüstriyel kirlilik, petrol taşıyan tankerler nedeniyle de kaza ve petrol kirliliği riski mevcuttur. Karadeniz'deki ekolojik tehlikeler ve kirlilik Türkiye açısından önem taşır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Black Sea has a significant role in hydropolitics of Turkey. Black Sea is a transit route in transportation of Caucasian and Caspian energy sources to the western markets. Blue Stream and Baku-Ceyhan Projects are the leading projects for Turkey within this frame. Transportation of Caspian energy sources to the Western markets through Turkey will be facilitated if Euro-Atlantic structures deepen their relations with the countries of the Black Sea and South Caucasus Region. Turkish Straits System provides Turkey with a dominant status in both legal and strategic terms in the Black Sea Basin. The Black Sea has a high risk of industrial pollution due to the Danube River, and that of marine accidents and oil leakage due to the oil-transporting tankers. Turkey attaches importance to ecological hazards and pollution in the Black Sea.