Resimli kitaplarda resimleme ve metnin anlam paylaşımı: Bir resimli kitap uygulaması.
The Semantic sharing of the illustration and text in the illustrated books: An illustrated book application
  1. Tez No: 144281
  2. Yazar: MELDA ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada, iki farklı sanatsal dil olan resimleme ve metnin bir arada kullanılması ile oluşturulan sanatsal resimli kitapların yapısı incelenerek; resimli kitaplarda resimleme ve metnin, anlam paylaşımı açısından olanaklarının tartışılması amaçlanmıştır. Geleneksel tanımı ile kitap resimlemesi, kitabın içindeki metni açıklayan, betimleyen ikincil bir öğedir. Çalışmanın ilk bölümünde, resimli kitapların tarihi incelenmiş, resimli kitapların, -nadir örnekler dışında- on dokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar, resimlemenin geleneksel tanımı çerçevesinde oluşturuldukları görülmüştür. Bu tarihten sonra Batı Avrupa'da başlayan“Sanatçı Kitabı”(Livre d' Artiste) anlayışı ile birlikte ünlü ressamlar ve heykeltraşlann resimli kitap çalışmalarına katılmaya başlamasıyla, kitap resimlemesi, geleneksel tanımının dışmda kullanılmaya başlanmış ve önem kazanmıştır. II. Bölümde, genel olarak metnin tanımı üzerinde durulmuş, sanatsal resimli kitapların önemli bir öğesi olan yazınsal ve kurmaca metinlerin genel özellikleri,“Yazınsal Metinler”başlığı altında incelenmiştir. Hem resimleme hem de metnin anlatısal diller olmaları nedeni ile bu bölümde, anlatı ve anlatı biçimleri hakkında da bilgi verilmiştir. III. Bölümde, yirminci yüzyılda bilimsel ve sanatsal gelişmelerin resimli kitap alanındaki yansımalarına genel bir çerçevede değinilmiş, resimlemenin geleneksel ve gelenek dışı kullanımlarının yer aldığı resimli kitap örnekleri, resimleme ve metnin anlam paylaşımı olanakları açısından“Metni Betimleyen Resimlemeler”,“Metni Zenginleştiren Resimlemeler”ve“Metni Aşan Resimlemeler”olarak adlandırılan alt başlıklarda incelenmiştir. IV. Bölüm' de, resimleme ve metnin anlam paylaşımı açısından olanaklarının denendiği bir resimli kitap uygulaması ve bu uygulamanın analizi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY The purpose of this project is to discuss the possibilities regarding the semantic sharing of the illustration and the text in the illustrated books, analysing the structure of the artistic illustrated books that is formed by using illustrations and texts, which are two different artistic languages. In its traditional definition, book illustrations are secondary elements that explains and depicts the book text. In the first part of the project, the history of the illustrated books are analysed and it has been observed that the illustrated books, except a few exceptions, have been formed in the context of the traditional description of illustration until the mid of nineteenth century. After this period, with the understanding of“Artist's Book”(Livre d' Artiste) started in western Europe; the well known artists and sculptors starting to make book illustrations, the illustrations have started to be used outside its traditional definition; book illustrations have been independent and gained importance. In Part II, the description of text in general has been pointed out, the general characteristics of literary and fictional texts, that are important members of illustrated artistic books, have been analysed under the headline“ Literary Texts”. In this part, information about narrative and types of narrative have been given, due to the fact that both illustrations and texts are narrational languages. In Part HI, the reflections of scientific and artistic improvements in twentieth century has been reviewed in general; the samples of illustrated books that contain traditional and non traditional illustrations have been examined under the subtitles of“Text Depicting Illustrations”,“Text Expanding Illustrations”and“Text Going Beyond Illustrations”, regarding the possibilities of sharing the meanings of illustrations and texts.