Dvorjak 2 no'lu Slav dansı üzerine yapılmış bir koreografik çalışma
A choreographic work on 'Dvorjak's Slovac dans no' 2'
- Tez No: 144303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR TÜRKER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bale Dansçılığı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışmasında: Sanatta Yeterlik Eseri Raporu olarak“Dvorjak 2. no'lu Slovak Dansı”için hazırlanan koreografik çalışma, müziğin form analizine paralel olarak detayland irilmiş ve bu koreografik çalışmanın sahnelendiği temsilden yapılan VCD kaydı ile Benesh Notation sistemiyle yazılmış partisyonu ek'te sunulmuştur. Ayrıca, Klasik Bale alanına genel bir bakışın sağlanması amaçlanarak: Klasik Bale Tarihi, Koreografi, Koreoloji ve Klasik Bale Dersi konularında da kısaca genel bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This present work, submitted as a Qualification Work in Arts, designs a details a choreographic work on“Dvorjak's Slovac Dans no'2 ”, in accordance with the formal analysis of the music. It also includes a general outlook and evaluation of the history of classical ballet and notes on the training programs in classical ballet. A VCD recording of the stage perfomance of the above mentioned study and a written partition based on Benesh Notation is also provided in the appendix.