Antonin Dvorak'ın Sekizinci Senfoni'sinin (op.88) birinci bölümünün vuruş teknikleri açısından incelenmesi
Antonin Dvorak's 8th symphonies first parts analysis in term of the beat technics
- Tez No: 274456
- Danışmanlar: PROF. GÜRER AYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Op. 88 sol majör 8. Senfoni, yazıldığı dönem, bestecisi ve yazılış tarzı açısından farklı ve güzel bir eserdir. Geç-romantik dönem bestecisi olmasına karşın Antonin Dvorak, eserlerinde klasik formlardan uzaklaşmamış, yeni arayışlara girmemiş, aldığı eğitim, çalgıları tanıması ve tüm bestecilerin eserlerini derinlemesine analiz etmesi sayesinde, ruhundaki yaratıcı gücü özgürce ortaya çıkarmıştır. 19. yüzyıl, siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan Avrupa'da zorluklarla, savaşlar ve sıkıntılarla dolu olsa da, sanatçılar -olması gerektiği gibi- erdemlerinden ödün vermeden üretmeye devam etmişler, çağın sanat alanındaki geleneksel düzenini değiştirmişlerdir.Etkilenmeden üretmek olmaz. ?Bohemyalı Brahms?da, Beethoven, Mozart, Schubert, Liszt ve tabii ki Johannes Brahms'dan fazlasıyla etkilenmiş ve fakat sonunda kendi tarzını yaratarak müzik tarihine adını yazdırmıştır.Sekizinci Senfoni, ilk kez Prag'da bestecinin kendi yönetiminde seslendirilmiş, İngiltere'de de Cambridge Üniversitesi'nde yine besteci tarafından -alışılmış Latince tezler yerine- yönetilerek ?fahri doktorluk? unvanını almasını sağlamıştır.Bu eser şefler için, vuruş tekniği açısından çok zor olmasa da, çalıcıların teknik zorlukları aşması, birlikteliklerinin sağlanması ve doğru yorumlanması açısından uğraştırıcıdır.
Özet (Çeviri)
Op. 88 G major 8th Symphony is an important, different and excellent work in terms of its composing period, composer and composing method. Antonin Dvorak; in spite of he was a late-romance composer, he had not departed from classic forms in his works and hadn?t been in new searches. His education, his knowing on instruments and his deep analysis about all composers literature, he had brought the creative power in his soul freely to light. Even 19th century was full with political, economical and cultural difficulties and with wars and troubles for Europe, artists ?as it should be? had continued to produce without compromising their goodness, and had affected their age?s traditional order.There can?t be producing without influence. Also Brahms the Bohemian had been affected from Beethoven, Mozart, Schubert, Liszt and Johannes Brahms of sure, but had finally created his own style and got an historical significance.8th Symphony had been performed in Prag for the first time and had been directed -instead of common Latin thesis- by its own composer in Cambridge University in England and earned him the ?honorary doctorate? title.In spite of its beat technique, this composition isn?t hard enough for the chefs but it takes the executants in a struggle, to get over the technical difficulties, to make the togetherness and to find the correct comment.