Osmanlı Devleti' nde ulema ve meşayih: Ulema-ı Zahir ve Ulema-ı Batın münasebet ve rekabeti (XIV- XVI. yüzyillar)
Ulema and Mesayih in the Otoman State: Ulema-ı Zahir and Ulema-ı Batın relation and rivalry (XIV-XVI. centuries)
  1. Tez No: 144310
  2. Yazar: EBRU ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. RÜYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
11 ÖZET İslâmî ilimlerin gelişmeye başladığı 9.-10. yüzyıllar arasında, sufilerin, henüz oluşum halinde bulunan ehl-i sünnet akidelerine ters gelebilecek bir takım uygulamaları sebebiyle tasavvuf, sünni ulema tarafından şiddetle reddedilmiş ve dinsizlik olarak kabul edilmiştir. Fakat, 11. yüzyılla birlikte, kendisini sünni sistemin içine dahil etmeyi başararak İslâmî ilimlerden biri hâline geldi. Osmanlı dönemine gelindiğinde ise yine bir takım tepkilerin sürmesine rağmen, varlığı genellikle ulema tarafından kabul ediliyordu, işte bu çalışmanın amacı, belli bir tarihî misyonu ve zihniyeti yüklenen Osmanlı uleması ile meşâyih arasındaki ilişkinin farklı boyutlarına dikkat çekmektir. Öncelikle, İslâm tarihinde ulema ve sufi çevrelerin tarihî arka planları, ardından, bu mirası devralan Osmanlı Devleti'nde ulema ve meşâyihin birbirlerini nasıl değerlendirdikleri üzerinde duruldu. Bu yapılırken mümkün olduğu ölçüde dönemin sosyo-ekonomik, siyasî ve ideolojik yapısının birlikte ele alınmasına gayret edildi. Ulema ve meşâyih arasında görülen olumlu ilişkilerin bir ifadesi olan âlim- sufi, sufi- âlimlerin tespiti için özellikle Şakâik zeyilleri kullanıldı. Olumsuz yönde seyreden ilişkiler incelenirken ise, buna sebep olabilecek dinî algılayışlar ve zihniyet dünyalarına bakılmaya gayret edildi. Hemen belirtelim ki önde gelen Osmanlı âlimlerinin ilim tasniflerinde de ifadesini bulduğu üzere, ulemanın geneli tasavvufu İslâmî bir ilim olarak kabul etmiş ve hattâ bir kısmı bu ilmi en uygun şekilde edinebilmek için çeşitli tarikatlara intisap etmiştir. Diğer taraftan, ulema grubu içinde sahip oldukları tasavvufî anlayışla Sünniliğe, dolayısıyla devlet ideolojisine muhalefette bulunan bazı sufi çevrelere şiddetle karşı çıkan ve bunların kimi zaman en ağır şekilde cezalandırılmaları için fetvalar verenler de bulunmaktadır. Yine, kökenleri Osmanlı devrinden öncelere dayanan ve İslâm'a sonradan dâhil edilebilecek olan hiçbir unsuru kabul etmeyecek kadar şeriata sıkı sıkıya bağlı bir başka ulema grubu ise tarikatların uyguladıkları tasavvuf anlayışına topyekün karşı çıkmışlardır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY On the grounds that the sufis, during the elapsed between the 9 and 10 centuries when the Islamic sciences had started to develop, had carried out some acts and behaviors which might be considered contrary to the Sunna doctrines which were just in the stage of flourishing the Sufism doctrine, had been strickly rejected by the Sunni scholars and regarded as atheism. However, by the begining of 1 1 century after getting successful to enter in the Sunnite system, it turned into a one of Islamic sciences. On the other hand, when arrived at the Ottoman Empire area, although some reactions were again going on, its existance, in general, was being accepted by the scholars. Therefore, the aim of this study, is to attract the attention on the different dimensions of the relation that existed between the sheikhs and Ottoman scholars who had assumed a certain historical mission and a mentality. Fistly, this study dwelt on the historical background plans of scholars and sufi followers in the history of Islam, and then focused on the point how the sheiks and Moslem scholars regard themselves within the structure of Ottoman Empire who had taken over this legacy. While were spent in order that the socio- economic, political and ideology structure of that era, cold be togethet taken into hand as far as possible. The shakaih postscripts were espacially used in order to designate the sufi scholars who were considered an expression of positive relation that appeared between the Moslem scholars and sheikhs. When the ties which went in a negative trend, were analyzed, an attempt was made in order to seek the religious perceptions and realms of mentality which could give rise to such a negative trend. Let us stressone important point at once. The Moslem scholars, in general, adopted the sufism as an Islamic science, as also had been expressed in the scientific classification of prominent Ottoman scholars, and evenmore, a certain of group of these scholars, with a view to acquire this science in the best manner, became a member of various orders. On the other hand, within the group of Moslem scholars, there also take place some scholars who are strickly opposed to some sufi circles that, as a result of their sufism mentality, are aganist the Sunni doctrines and accordingly the ideology maintained by the state, and such scholarsIV sometimes direct their fetwas for the penalization of these people in the most aggravate manner. Again, another group of scholars whose origins go back to the era of Ottoman Empire, and who are strickly pursuing the canonical laws at such an extent not accept the existance of any element which could have been later introduced into Islam, was totaly opposed to the sufism mentality which had been adopted and practiced by the orders.