Dünya' da ve Türkiye' de özelleştirme uygulamaları: Karşılaştırmalı bir analiz (1991-2003)
Privatization in the world and Turkey: A comparative analysis (1991-2003)
  1. Tez No: 144311
  2. Yazar: İBRAHİM ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TİMURHAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, Türkiye'de 1985 yılından bu yana yürütülmekte olan özelleştirme programının ne ölçüde başarıya ulaştığını araştırmaktadır. Özelleştirme programının başarısı“amaç- geçekleşme”perspektifinde ele alınmış ve özelleştirme sonrasında, özelleştirme öncesinde belirlenen hedeflere ne ölçüde ulaşıldığı araştırılmıştır. Araştırmalar, verimlilik artışı, özelleştirme ile sermaye mülkiyetinin yaygınlaştırılması ve sermaye piyasası ilişkisi, gelir sağlanması kriterlerine göre yapılmış ayrıca özelleştirmenin istihdam ile olan ilişkisi de Türkiye özelinde ortaya konulmuştur. Dünyada gerçekleştirilen diğer özelleştirme uygulamaları ile kıyaslandığında, Türkiye'deki Özelleştirme programının bir konuda başarıya ulaştığı görülmektedir. Özelleştirilen kuruluşlarda özelleştirme sonrasında işletme verimliliği artmıştır; Ancak gelir sağlama ve mülkiyetin yaygınlaştırılması konularında başarıya ulaşılamadığı görülmüştür. Bu sonuçlar üzerinde özelleştirme faaliyetlerinin oldukça yavaş ilerleyişinin etkili olduğu düşünülmektedir. Ele alınan 12 kuruluşa ait veriler ışığında elde edilen sonuçların programın tüm karakteristiğini yansıtmadığı iddia edilebilir; Ancak, belirtilen konularda özelleştirme programının tümevarımcı bir yaklaşımla başarıya ulaşamadığını söylemek mümkündür. Türkiye'de oldukça yavaş ilerleyen özelleştirme faaliyetlerinin başarıyı olumsuz etkileyen nedenler arasında yer aldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study discusses the progress and success of the privatization program which is being carried out in Turkey since 1985. The study tries to evalute the legal developments, privatization methods and performance of privatized companies and overall success of privatization from a comperative perspective. The evaluations are made through by comparing the results of privatization with the aims and objectives stated initially. Within this framework, the study presents the productivity increases or decreases in various privatized enterprises, discusses the effects of privatization on the ownership structure with regarding to the impacts on the stock market development and the privatization revenues and the cash results. When compared with worldwide applications, the results show that in same aspects, the program being applied in Turkey can be counted as successful but there is still more to be done. The success of the program is limited with the productivity increases in the privatized firms but net cash flow generated from the privatization process does not appear to be satisfactory, and the impact on ownership structure and the economy is not very impressive. Though our evaluations may be judged on the grounds that they are limited on a 12 firms' data, one can easily say that Turkish privatization experience is not a success in the fields considered at the time being. We believe that the slow pace of Turkey's privatization program is also influential on the results.