İlköğretim 5. sınıf sosyal bilgiler dersinin işlenişinde öğretmenler soru-cevap yöntemini ne şekilde kullanıyorlar ?
How to teachers use question and answer method for being social studies lesson in fifth class of primary school ?
- Tez No: 144309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKBER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İlköğretim 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinin işlenişinde öğretmenlerin, soru - cevap tekniğini ne şekilde kullandıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma, ilköğretim beşinci sınıf öğretmenlerinin derslerinin araştırmacı tarafında hazırlanan ve uzman kanılarıyla desteklenen gözlem ve görüşme formu uygulanarak yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde frekans ve yüzde hesapları ile ortak görüşlerin belirlenmesi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular özetle aşağıdaki gibidir. 1. Sosyal bilgilerin işlenişinde soru - cevap yöntemini kullanarak ders anlatan öğretmenler değişik soru türlerini kullanmışlardır. En çok hatırlamaya yönelik soru türünü kullandıkları, değerlendirmeye yönelik soru türüne çok az yer verdikleri görülmüştür. Öğrencilerin bilgiyi sentez yapmasına, günlük yaşamda kullanılmasına yönelik soru türlerine az yer vermişlerdir. 2. Öğretmenlerin öğrencilere yönelttikleri sorularda genelde anlaşılır bir dil kullandıkları, soruları sınıfın tamamına yönelttikleri, öğrencilere isimleriyle hitap ettikleri, soruların yanıtları için yeterli zamanı verdikleri, öğrencilerle göz temasında bulundukları ve onların sözlerini kesmedikleri ortaya çıkmıştır. Bunun yanında öğretmenlerin doğru cevaplara pekiştireç vermedikleri, yanlış cevaplara düzeltme işlemi yapmadıkları, derse ilgisiz davranan ve parmak kaldırmayan öğrencilere söz hakkı vermedikleri ve soru sormalarına gereği kadar fırsat tanımadıkları görülmüştür. 3. Öğretmenler sosyal bilgiler dersini işlerken daha çok erkek öğrencilere, başarılı olanlara ve sınıfın ön ve orta tarafında oturan11 öğrencilere söz hakkı vermektedirler. Öğretmenler soru sorarken ve cevap alırken sınıfın ön tarafında bulunmaktadırlar. 4. Sosyal bilgiler dersini işlerken en çok kullandıkları yöntemler arasında soru - cevap yöntemi önemli bir yer tutmaktadır. Bu yöntem, tartışma ve anlatım yöntemiyle bir arada kullanılmaktadır. Kolay ve kullanışlı olması, öğrencilerin dikkatini çekmesi, onları derse motive etmesi açısından çok kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca öğrencilerin seviyelerinin tespit edilmesinde, sınıfta disiplinin sağlanmasında ve başarının artmasında faydalı olduğu görülmüştür. Bu yöntemi kullanan öğretmenin, yöntem hakkında bilgi sahibi olup, derse hazırlıklı gelmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT This study is aimed at finding how teachers utilize question & answer technique in instructing the Social Sciences lessons to Initial Education Grade 5 Students. The research was made administering the observation and interview form prepared by the researcher for initial education grade five teachers lessons and supported by expert views. For analysis of the research data, frequency and percentage calculations as well as identification of common views were used. The findings obtained in the research are summarized below. 1. Teachers used different types of questions while instructing the social sciences lesson, using question & answer technique. It was observed they mostly used questions intended for recollection and used few questions intended for assessment. They used types of questions that are intended for synthesizing information and using it in the daily life. 2. It was found that teachers used a clear language in the questions they pose to the students, they pose the question to the whole class, they call the students by their name, recognize sufficient time for answers of questions, get eye contact with students and does not interrupt their speech. However, teachers were observed not to use affirmatives for true answers, not to correct the false answers, not to let the students not raising their hands speak and not to recognize them the rigt to ask questions. 3. While instructing their lessons, teachers tended to give the right to speak to male students, successful students and those studensts who sit inIV the front or middle rows of the classrom. Theachers stood in the front part of the claasroom while asking questions and receiving answers. 4. Question & answer method is one their most frequently used methods while instructing the social sciences lessons. Thismethod is used in conjunction with discussion and narration method. It is a widely-used method in that it is simple and useful, draws attention of students and motivates them to the lesson. Furthermore, it was proven to contribute to determining levels of students, ensuring discipline in the class and enhancing their achievements. The teacher applying this method should be knowledgeable about the subject and prepare for the lesson before.