Ömür boyu maliyetlendirme ve savunma tedarik projelerindeki önemi.
Life cycle costing and its importance in defense procurement projects.
- Tez No: 144322
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Ömür boyu maliyet bir nesnenin, varlık hayatının başlangıcından sonuna kadar neden olacağı maliyetlerin toplamıdır. Ömür boyu maliyet kavramı, varlıkların tedarik ve idame aktivitelerinin bütünlük içerisinde maliyet etkin bir şekilde yürütülmesine imkan sağlaması açısından önem arz eder. Bu aktivitelerin ömür boyu maliyet kısıtı altında gerçekleştirilebilmesi için, ömür devir sürecinde gerçekleşecek maliyetlerin tümünün varlıkların tedarik aşamasının başlangıcında iken belirlenmesi gerekir. Mevcut ve tahmini veriler esas alınarak, aktivitelerin tek tek maliyetlendirilmesi ile yapılan söz konusu belirleme işlemlerine ömür boyu maliyetlendirme denir. Tezde, ömür boyu maliyetlendirme uygulamalarının, savunma sistemlerinin tedarik ve idame aktiviteleri üzerindeki etkileriyle birlikte araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada yüksek teknoloji ürünlerinin söz konusu olduğu savunma tedarik projelerine ilişkin olarak, ömür boyu maliyet yaklaşımları ile maliyetlendirme gerekleri detaylıca incelenmiş ve bu gerekler çerçevesinde maliyet etkinlik analizlerine değinilmiştir. Ayrıca, maliyetlendirme çalışmalarında kullanılan tahminler ve önemli tahmin tekniklerinden parametrik yönteme ilişkin maliyet tahmin ilişkileri üzerinde durulmuştur. Büyük miktarlarda harcamalar yapılan ülkemiz savunma tedarik projelerindeki ömür boyu maliyetlendirme yaklaşımları da irdelenip, ilgili noktalarda gerekli olduğu düşünülen bir kısım önerilerde bulunulmuştur. Çalışma, ömür boyu maliyetlendirme aktivitelerinin tedarik kararlarında önemli bir yeri olduğunu göstermektedir. Bu aktivitelerin kullanımına, özellikle yüksek boyutlu tedarik projelerinin altından kalkılabilir bir şekilde üstlenilmesi ve proje aktivitelerinde maliyet etkinlik anlayışının hayata geçirilmesi açısından ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu ihtiyacın karşılanabilmesi amacıyla gerçekleştirilen maliyetlendirme uygulamaları ile, gerek alternatif projeler arasında gerekse proje içi alternatifler arasında en iyi seçimlerin yapılması suretiyle maliyet etkinlik sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Life cycle cost is the total of all of the costs induced in the entire life of an item. Life cycle cost concept reveals its importance clearly in terms of providing chance to execute acquisition and sustaining activities of items cost effectively in a whole. In order to realize these activities under the life cycle cost constraint, all of the costs that will exist during the life cycle period should be determined at the very beginning of procurement phase of the items. Based on present and predicted datum, the said determination process performed by costing every activity individually is called life cycle costing. In the thesis, it is aimed to study life cycle costing applications with their effects upon acquisition and sustaining activities of defense systems. Throughout the study, related to the high technology products under the consideration of defense procurement projects, life cycle cost approaches and costing requirements are investigated thoroughly, and in the frame of these requirements cost effectiveness analyses are touched on. In addition, estimates used in costing processes, and cost estimating relationships regarding parametric method that is an important estimating technique are concentrated on. Life cycle costing implementations in our defense procurement projects for that huge amount of expenditures made are dealt with too, and there are given some suggestions considered necessary about related points. The study shows that life cycle costing activities take an important place in procurement decisions. Especially in terms of undertaking large sized projects in a bearable structure and of realizing cost effectiveness understanding in project activities, it is required to use these activities. With the costing applications carried out to meet this requirement, cost effectiveness can be provided both among alternative projects and among alternatives in the projects.