Öfke ile başa çıkma eğitiminin ve grupla psikolojik danışmanın ergenlerin öfke ile başa çıkabilmeleri üzerindeki etkileri
The Effects of anger management training and group counseling on the anger management skills of the adolescents
- Tez No: 144321
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜLENDAM ERSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
11 ÖZET Bu deneysel araştırmada, ergenlerin öfke ile başa çıkma becerileri üzerinde, öfke ile başa çıkma eğitiminin ve grupla psikolojik danışmanın kısa süreli ve kalıcı etkileri incelenmiştir. Araştırma örneklemini 2001-2002 eğitim öğretim II. yarıyılı ve 2002-2003 eğitim öğretim I. Yarıyılında, Balıkesir ili, Muharrem Hasbi Koray Lisesi'ne devam eden 9. ve 10. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri olan sürekli öfke, içe yönelik öfke, dışa yönelik öfke ve öfke denetimi düzeylerini ölçmek için Spielberger (1988) tarafından geliştirilen ve Özer (1994b) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği kullanılmıştır. 586 öğrenciden oluşan örnekleme uygulanan ölçeğin sürekli öfke alt ölçeğinden alınan puan ortalamalarının 1 standart sapma üzerinde puan alan öğrencilerle iki deney ve bir kontrol grubu, 14'er kişiden oluşturulmuştur. Araştırmanın bağımsız değişkenleri öfke ile başa çıkma eğitimi ve grupla psikolojik danışmadır. Deney gruplarından birine, araştırmacı tarafından geliştirilen, 12 hafta süren öfke ile başa çıkma eğitimi verilmiştir. Diğer deney grubuna ise 12 haftalık grupla psikolojik danışma uygulanmıştır. Kontrol grubundaki denekler herhangi bir uygulamaya dahil edilmemişlerdir. Üç gruba da grup uygulamalarının bitiminde kısa süreli etkileri, dört ay sonra ise kalıcı etkileri belirlemek için Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Araştırmanın birinci alt problemini oluşturan öfke ile başa çıkma eğitimi, grupla psikolojik danışma ve kontrol grubunun birbirleri ile ön test - son test, ön test - kalıcılık testi ve son test - kalıcılık testi fark puanları açısından karşılaştırılmalarında Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Farkların anlamlı olduğu durumlarda, bağımsız örneklem grupları için kullanılan Mann- Whitney U testi ile, farkın hangi gruptan kaynaklandığı belirlenmiştir. İkinci ve üçüncü alt problemleri oluşturan, öfke ile başa çıkma eğitiminin ve grupla psikolojik danışmanın ayrı ayrı, kendi içerisinde ön test - son test, ön test - kalıcılık testi ve son test - kalıcılık testi fark puanlarının karşılaştırılmasında, bağımlı örneklem durumunda kullanılan Wilcoxon Eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this experimental study was to investigate the short term and the long term effectiveness of the two distinct interventions, anger management training and psychological group counseling (encounter group) on helping anger management skills of adolescents. The research was held with the students of classes 9 and 10 during 2001-2002 and 2002-2003 academic years at Muharrem Hasbi Koray High School in Balıkesir. The dependent variables of the research were trait anger, anger-in, anger-out and anger control. The dependent variables were tested by using the“State Trait Anger Expression Inventory (STAXI)”which was developed by Spielberger(1988) and was adopted in Turkish by Özer (1994b). A sample of 586 students completed the Turkish adoptation of STAXI. Experiment groups and control group was formed according to the trait anger scores of the students. The students who had trait anger score above 1 standart deviation of the sample mean were assigned to the two experiment groups, and a no- treatment control groups was formed from those who didn't want to take part in the treatment groups. Each group that has equal means of trait anger scores consisted of 14 students. The independent variables of the study were anger management training and psychological group counseling. Twelve weeks anger management training which was developed by the researcher and twelve weeks encounter group were conducted. At the end of the group interventions, STAXI were administered as the post test and four months follow-up test on the three groups. Kruskal Wallis test were used to evaluate the short term and the long term effects of the group interventions. To decide differences between the three groups on STAXI scores Mann- Whitney U Test were conducted. To test the within group differences, Wilcoxon Test were used.