Umut hakkı bağlamında ömür boyu hürriyeti bağlayıcı cezalar
Lifelong punishments restricting freedom in the context of right to hope
  1. Tez No: 772852
  2. Yazar: METEHAN HEPVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 3. maddesinde düzenlenen işkence ve kötü muamele yasağı kapsamında değerlendirdiği umut hakkı bağlamında Türk hukukundaki hürriyeti bağlayıcı ceza sistemi, bu tezin esas konusunu teşkil etmektedir. Konuyu ele alabilmek için öncelikle ceza kavramı ve cezanın amacı ele alınarak çalışma konusu kavram ve kurumların tarihi ve felsefi temeli izah edilmeye çalışılmıştır. Akabinde, genel olarak Türkiye'deki hürriyeti bağlayıcı cezalar ve bu cezaların infaz sistemi ele alınarak, özellikle umut hakkı bakımından özellik arz eden koşullu salıverilme kurumuna ve bu kurumun temel niteliklerine değinilmiştir. Ardından umut hakkı kavramının tarihçesi, temel kaynakları, kavramın yorumlanması ve uygulanması izah edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, Türk hukukundaki hürriyeti bağlayıcı cezaların infazına ilişkin umut hakkı bakımından özellik arz eden durumlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The freedom-binding penal system in Turkish law in the context of the right of hope, which the European Court of Human Rights evaluates within the scope of the prohibition of torture and ill treatment regulated in Article 3 of the European Convention on Human Rights, constitutes the main subject of this thesis. In order to address the issue, first of all, the concept of punishment and the purpose of punishment are discussed and the historical and philosophical basis of the concepts and institutions that are the subject of the study are tried to be explained. Afterwards, the punishments that binds freedom in Türkiye in general and the execution system of these punishments are discussed, and the institution of conditional release, which is particularly special in terms of the right to hope, and its basic characteristics are mentioned. Then, the history of the concept of the right to hope, its basic sources, interpretation and application of the concept were tried to be explained. As a result, the situations that are special in terms of the right to hope regarding the execution of punishments that restrict freedom in Turkish law are discussed.