Pompalı sistemlerde enerji verimliliği ve ömür boyu maliyet analizi için yaklaşımlar
Energy efficiency in pumping systems and approaches for life cycle cost analysis
  1. Tez No: 374525
  2. Yazar: GİZEM KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Artan dünya nüfusu, teknolojinin gelişimi ve sanayileşme yarışı, enerjiye olan bağımlılığı sürekli olarak arttırmaktadır. Enerjiye olan talebin gün geçtikçe artması, enerji yatırımlarının yüksek maliyetleri ve yeni yatırımların ihtiyacı karşılayamaması nedeni ile, mevcut sistemlerin iyileştirilmesi ile ilgili çalışmalar önem kazanmıştır. Özellikle enerji verimliliği konusunda yapılan düzenlemeler, teşvik ve yasal zorunluluklar enerji verimliliği çalışmalarının artmasına yol açmaktadır. Bütün bu düzenlemeler ve sürekli artan enerji fiyatları, işletmeleri enerji tasarrufu yapmaya zorlamaktadır. Pompalar, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sistemlerinde, sıcak ve soğuk su sirkülasyonu yaparlar. Sirkülasyon pompaları evsel kullanımda ve ticari binalarda en fazla enerji tüketen elektrikli cihazlardan biridir. Pompalarda sağlanacak enerji tasarrufu için, uygun kapasite ve tipte pompa seçiminin, yüksek verimli motor kullanımı ve frekans konvertörü kullanımının önemi üzerinde durulmuştur. Özellikle değişken hızlı tahrik sistemleri, bir başka deyişle frekans konvertörleri sağladıkları enerji tasarrufu ve kolay kullanımları ile tahrik sistemleri tasarımında yaygın olarak tercih edilmekte ve popüler bir uygulama haline gelmektedir. Yapılan bu tez çalışmasında pompalar için enerji verimliliğine etki eden parametreler incelenmiş ve analiz edilmiştir. Pompa sistemlerinde ömür boyu maliyet analizi için yaklaşımlar yapılarak çeşitli örnekler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The population increase in the world, technological developments and the industrialization policy make the energy dependence significant. Because of the demand growth of energy, high cost of energy based investments and the inability of the new projects, the enhancements of current systems become important. Especially, the arrangements, incentives and the legal obligations about energy efficiency, increase the number of energy efficiency projects. All these arrangements and the ever-growing energy prices force companies to save energy. Pumps circulate hot-cold water in Heating Ventilating and Air Conditioning (HVAC) systems. Circulating pump is one of the most energy consuming pumps in domestic and commercial use. To save energy in the pumps, selection of appropriate capacity and type of pump, usage of high efficiency motor and frequency converter are important. Principally, variable speed drive systems, in other words frequency converters, are preferred commonly due to their energy conservation and simple use and become populer. In this study, the parameters which affect pumps energy efficiency are researched and analysed. For lifetime cost analysis, several approaches are made and several examples are evaluated.