Terörizm ve şiddet: Türkiye 'de faaliyet gösteren terör örgütlerinin kullandıkları şiddet yöntemleri üzerine bir inceleme.
Terrorism and violence: A research on the violence methods used by active terrorist organizations in Turkey
  1. Tez No: 144324
  2. Yazar: İDRİS GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Ill ÖZET 1980'li yıllardan itibaren Türkiye'de faaliyet gösteren aktif terör örgütlerinin kullandıkları şiddet türlerinin incelendiği bu çalışmada, öncelikle araştırmanın kuramsal çerçevesi çizilerek terörle ilgili kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra oluşumu, gelişimi, amaç ve stratejileri incelenen Marksist-Leninist ideoloji eksenli, din eksenli ve etnik kökenli, ayrılıkçı terör örgütleri dahilinde çalışmanın uygulamalı çerçevesini oluşturan DHKP/C, MLKP, TKP/ML-TİKKO, Hizbullah, İBDA/C, İHÖ, PKK terör örgütlerinin şiddet yapılanmaları, eylem yöntemleri, eylemlerin hedefleri analiz edilerek ele alınmıştır. Son olarak, terör örgütlerinin şiddet yapılanmaları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Mevcut Türk hukuk sistemi tarafından 'terör örgütü' olarak nitelendirilen örgütler genel olarak, devlet otoritesini sarsmak, devletin halkın özgürlüklerini budayıcı tedbirler almasına neden olmak, topluma korku salmak, kendisine karşı olanları sindirmek, taraftarlarına moral vermek, örgütün propagandasını yapmak (silahlı propaganda), Örgüt üyelerini eğitmek ve disiplin sağlamak amacıyla şiddet içeren eylemlere başvurmaktadır. Örgütler, kuruluşunu ilan etmek için veya çözülme sürecinde de şiddete başvurabilmektedir. Kullanılan şiddet türleri ve seçilen hedefler örgütün ideolojik eksenine göre farklılık arz etmektedir. Bununla birlikte, halkın nazarında devlet otoritesini öncelikle güvenlik güçleri temsil ettiğinden kırsal alanlarda askeri birimlerin, şehirlerde ise emniyet güçlerinin personel, bina ve araçlarının örgütlerin ortak hedefi olduğu söylenebilir. Bu amaçlarla örgütler; intihar eylemleri, polis, askeri ya da sivil araçların pusuya düşürülmesi, sivil ve askeri kişilerin kaçırılması, karakol ve köy baskınları, alışveriş merkezlerinin bombalanması, molotof kokteyl atma, açlık grevleri, Ölüm orucu, örgüt içi işkence, sokak eylemleri, pankart asma gibi değişik yoğunluklarda şiddet içeren eylemlere başvurmakta ve halka korku salmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla şiddet bugün, amaca ulaşmak için her aracı meşru sayan terör örgütleri için bir araç olmaktan çıkıp adeta dünya haritasını özellikle“demokratik”ülkeleri ortasına alan bir dart tahtasına çevirerek 12' den vurmaya başlayan ve buralarda terör paranoyası yaşanmasına sebep olan başlı başına bir amaç haline gelmiş ve terörün uluslararası boyutunu aşarak küreselleşmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study is to comparatively investigate the violence methods of the most active terrorist organizations existing since 1980's in Turkey. For this purpose, firstly by drawing out the theoretical framework of the research, the main concepts concerning terrorism are explained. Secondly, a general explanation and discussion on terrorist organization in Turkey are given. In here, the most active Marxist-Leninist, Religion, Ethnicity and Extreme Right Based Organizations, their existences, main aims, ideological perspectives and strategies are explained and discussed. Thirdly, the kinds and ways of violence used by organizations are investigated. In the same chapter, the similarities and differences between organizations' approaches to violence used are also discussed. The methods and selected targets display variances according to ideologic axis of organization. In addition to military and police people and properties, the governmental institutions, such as schools and construction vehicles, were among the targets of organizations to be destroyed because of representing governmental authority. For these purposes, terrorist organizations attempt to suicide attacks, trapping, kidnapping, stations and village raids, bombing of shopping centers, hunger strikes, death fast, street activities, illegal announcements etc. in order to spread fear to the community. Consequently, for terrorist organizations that accept all means legitimate to achieve the aim, violence independently turns out to be an aim, let alone an instrument by converting the world map to a dart board on the centre of which“democratic”countries state and beginning to shot them from 12 and therefore brings about terror paranoia there and terror's globalization exceeding international dimension. In the last chapter, a general evaluation of the subject and findings are given.