Karşı reformasyon sürecinde Cizvit Tarikatı ve Trento Konsili
Sect of Jesuits and Council of Trent in the process of counterreformation
- Tez No: 144326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜMEÇ KARAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET On beşinci yüzyılda büyük Şizma hareketi, kiliseyi olumsuz etkilemiş, Papa IV. Alexander Dilenci Tarikatlarını ve takipçilerini daha sert ve sıkı bir hareket oluşturmaları yönünde çağrıda bulunmuş ancak bu tarikatlar Roma'nın karşılaştığı güçlükleri atlatmasında bir koordinasyon oluşturamamışlar ve kurumsal anlamda etki bırakamamışlardı. Papa III. Paulus 1534'te Papa olduktan sonra Roma Katolik Kilisesi bir anlamda ihtiyacı olan lider karakterini bulmuştur. Kilisenin yararına olarak Protestan reformculara bir gözdağı vermek için harekete geçmiş, öncelikle Kardinallerinden Gasparo Contarini ve Reginald Pole'ü Kilise reformcuları olarak görevlendirmiş ve Katolik Kilisesi'ne bağlı ve ona hizmet edecek Teatin'ler, Capuchin'ler, Ursulin'ler ve özellikle Cizvitler gibi yeni tarikatların kurulmasını teşvik etmiştir. Ignacio de Loyola'nın liderliğinde bir eğitimli grup olan Cizvitler Katolik dindarlığını, dinsel vaaz ve öğütler içerikli Ejercicios Espirituales yoluyla kişisel meditasyon ile yenilemeyi amaçlamıştır. Tarikat özellikle kurmuş olduğu kolejler ve üniversitelerle bilimde modern bir yapılanma ve sürecine dinî öğelerin katıldığı yeni bir“Eğitim Metodu”olan La Ratio Studiorum ile Modern Dünya' da adından söz ettiren tarikat olmuştur. Karşı Reformasyon, Roma Katolik Kilisesi'nin içinden başlayarak daha sonra birçok safhaya ayrılan XVI. ve XVII. y.y. boyunca süren bir harekettir.“Katolik Reformasyonu ve Restorasyonu”, ne şekilde adlandırırsak adlandıralım, temelde Protestan Reformasyonu ile birlikte ilişkilendirilmektedir. Trento Konsili Karşı Reformasyon sürecinde Katolik Kilisesine yeni bir hayatiyet kazandırmıştır. Konsil, sorunlarını, doktrinlerini ve temel disiplinlerini yeniden yorumlamış ve sıkı bir şekilde uygulamıştır. Trento Konsili ile Il.Vatikan Konsili arasında bir kıyaslamada bulunulduğunda modern Katolik Kilisesi'nin oluşumuna daha büyük katkıyı Trento Konsili 'nin yaptığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The great Shisma movement has affected negatively the Church in 15th Century. Pope Alexander IV has called the Mendicants and their partisans to establish a strict movement. However, these sects could not form a coordination which may surpass the difficulties, faced by Rome, and have not had any institutional effect. When Pope Paulus III become in 1534 Pope, the Catholic Church of Rome has found its leader having the necessary character. The Catholic Church has gone into action with an aim to intimidate the protestant reformists. The cardinals Gasparo Contarini and Reginald Pole have been employed as church reformists and the foundation of new sects, bound to and serving the Catholic Church, as Teatins, Cappuchins, Ursulins and especially the Jesuits has been encouraged. The sect of Jesuits, which is a trained group leaded by Ignacio de Loyola, has aimed to renew the Catholic devotion through individual meditation, using Ejercicious Espirituales, which contains religions admonitions and advices. This sect become famous in the modern world by the established colleges and universities, using a new educational method named“La Ratio Studiorum”, representing a new structure in the science and including in its process religions elements. The Counter-reformism is a movement, originating from the Catholic Church of Rome, then separated on a lot of areas and continued during the XVI and XVII Centuries. Not important how it is named, the Catholic Reformism and Restoration are always evaluated essentially together with the Protestant Reformation. The Trento Council has added a new vitality to the Catholic Church during the process of counter-reformism. This Council has made a new comment to its problems, doctrines and basic disciplines and has applied them strictly. When the Trento Council and the Vatican Council II are compared, it is possible to say that the Trento Council has participated more in the formation of the modern Catholic Church.